DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

ALBAYRAK ”FAİK ÖZTRAK GURURUMUZDUR”

ALBAYRAK ”FAİK ÖZTRAK GURURUMUZDUR”
15.02.2021
A+
A-
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın  her zaman yanında olduğunu ve bundan sonrada olacağını açıkladı.
Cumhuriyet Halk Partisinden ayrılarak kendi partisini kuracağını açıklayan Muharrem İnce, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak için şu sözleri söylemişti;
”Beni saray ağzıyla konuşmakla suçlayan Faik Öztrak’ın durumuna bir bakalım: 90 yıldır dede, baba, torun ya bakan ya milletvekili. Ya bakan oluyorlar, ya milletvekili… Ama hiç ilçe başkanlığı yapmıyorlar, hiç il başkanlığı yapmıyorlar. Tepeden inme, Tekirdağ listesinin en tepesine yerleştiriliyorlar. İkinci sıradan itibaren ise önseçim yapılıyor. Yani birinci sıra hep onların hakkı. Benim babam kamyon şoförü, dedem koyun çobanı. Ben buralara ilçe, il kongrelerinde çalışa çalışa, çarpışa çarpışa geldim. Saray ağzını bilmem ben. Ben halkın dilinden konuşurum. Saray ağzı, aristokratların işidir. Faik Öztrak gibiler, Cumhuriyet’ten hep alacaklı. Dede, baba, torun… Alacakları hiç bitmiyor. Hiç borçları yok.”
Muharrem İnce’nin bu sözlerinin ardından Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak Faik Öztrak Gururumuzdur diyerek şu açıklamalarda bulundu;
”CHP Eski Üyesi ve 2018 Genel Seçimi Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Muharrem İnce’nin geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalındaki söyleşisinde; CHP Genel Başkan Yardımcımız, Parti Sözcümüz ve Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Faik Öztrak’a yönelik ithamlarını üzülerek izledik.
Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “İki büyük eserimden biridir” dediği partidir. Kökleri Kuvayi Milliye’ye dayanan asırlık Cumhuriyet çınarıdır. Altı okunun her biri aziz milletimizin hamurunda var olan ulvi değerlerin ürünüdür. Bugün de Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmayı hedefleyen vatandaşlarımızın adresi olan bir siyasi partidir. Dolayısıyla Sayın Muharrem İnce’nin sözleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun yıllar görev almış birine hiç yakışmamaktadır.
Unutulmamalıdır ki, 1906 yılında İstanbul’da Mülkiye’yi bitiren merhum Faik Öztrak, Osmanlı döneminde kaymakamlık ve mutasarrıf gibi önemli görevlerde bulunmuş, Milli Mücadeleye katılmış, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı olmuş, Kuvay-ı Milliye birliklerde yardımlarda bulunmuş, Kurtuluş Savaşı yıllarında Sarayköy’de Menderes Savunma hattını kurmuş, İstiklal Mücadelemizin kazanılmasıyla birlikte Cumhuriyet’i kuran kadronun içinde yer almıştır.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Neuchatel Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuk konusunda doktora yapan merhum Orhan Öztrak ise kaymakamlık, mülkiye müfettişliği, Kurucu Meclis Tekirdağ İli Temsilciliği görevlerini yürüttükten sonra Cumhuriyet Senatosu’na seçilmiş; Gümrük ve Tekel Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı yapmıştır.
CHP Genel Başkan Yardımcımız, Parti Sözcümüz ve Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Faik Öztrak ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü’nü bitirmiş ve İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nden kalkınma finansmanı konusunda master derecesi almıştır. Ailesindeki başarı kültürünü benimseyen ve iyi bir eğitim alan Sayın Faik Öztrak, alanının uzmanı olarak, liyakat kriterleri çerçevesinde bürokraside önemli görevleri başarıyla ifa etmiş ve 2001 yılında Hazine Müsteşarlığı görevine atanarak, ülkemizi ekonomik krizinden çıkaran kadroda görev yapmış, devlet terbiyesi almış kıymetli bir vatan evladıdır.
Üç kuşaktır ülke siyasetinin içindeki bir ailenin ferdi olan Sayın Öztrak, kendi evi Cumhuriyet Halk Partisi’nden Tekirdağ Milletvekili olarak seçilmiş ve 2007 yılından beri partimizin bir neferi olarak, siyaset sahnesinde kendine düşen görevi gözünü budaktan sakınmadan yerine getirmektedir. En son gerçekleşen parti kurultayımızda, yüzlerce adayın içinden kurultay delegelerinin takdiri ile aldığı rekor seviyedeki oyla, birinci sıradan Parti Meclis Üyesi seçilmiştir.
Sayın Faik Öztrak, kendini “Cumhuriyet’ten alacaklı” değil, “Cumhuriyet’e borçlu” görmektedir. Emekli hayatı sürmek yerine, Cumhuriyet’e ve onu kuran kadrolara kendi borcunu ödeyebilmek adına, İki dönemdir parti sözcümüz olarak ezilen, haksızlığa uğrayan ve adalet arayan milyonlarca yurttaşımızın sesi olmakta; Trakyamızı gururlandırmaktadır.
Bizler; güzel şehrimizden çıkan ve milletimizin bekası, halkımızın çıkarı uğrunda, üç kuşaktır ülke siyasetinde cansiperane mücadele eden Öztrak ailesiyle gurur duyuyoruz.
Sayın Muharrem İnce’nin kendisine Cumhurbaşkanı adayı yapma onurunu bahşetmiş Cumhuriyet Halk Partisi Yönetimine ve Trakya’mızın gururu Sayın Faik Öztrak’a yönelik sözlerini üzüntüyle karşılıyor ve kentimizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan ve benim de yol arkadaşı olmaktan dolayı gurur duyduğum Sayın Faik Öztrak’ın yanında olduğumuzu ve bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla ilan ediyorum.”
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.