DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

ÇİFTÇİYE PİYASANIN ÜSTÜNDE FAİZ UYGULANIYOR

ÇİFTÇİYE PİYASANIN ÜSTÜNDE FAİZ UYGULANIYOR
23.12.2020
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili  Üyesi Dr. İlhami Özcan Aygun çiftçiye piyasadan yüksek faiz uygulanmasını gündeme taşıdı.

Aygun,  2020 yılı Ocak ayı sonunda normal faiz oranının yüzde 14 iken, aynı dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçilere yönelik borç erteleme faiz oranının yüzde 18 olarak uygulandığını vurgulayarak, “Çiftçiye yasa gereği düşük faiz uygulanması gerekirken, tam aksine piyasanın üzerinde faiz uygulanmaktadır. Bunun adı üretim düşmanlığıdır” diye tepki gösterdi.

ÇİFTÇİ BORÇ ÇEVİREMEZ HALDEDİR

Aygun soru önergesinde, çiftçiye “borç erteleme” ve “takipteki krediler” nedeniyle çok yüksek faiz uygulanmasını soru önergesi ile gündeme taşıdı. Tarım Kredi Kooperatiflerinden çiftçilere kullandırılan kredi miktarının 2019 yılında 8.2 milyar lira iken 2020 yılının Eylül ayı sonuna kadar bu rakamın 7.7 milyar lira düzeyinde olduğuna işaret etti. Çiftçilerin bankalara olan toplum borcunun 89 milyar 11 milyon lirasının kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lirasının yabancı bankalara, 11 milyar 690 milyon lirasının yerli özel bankalara olduğuna işaret eden Aygun, “2020 Eylül ayı itibarı ile takibe düşen kredi miktarı  5 milyar 288 milyon liradır. 2015-2020 Haziran tarihleri arasında takipteki kredi oranı iki kat artmıştır. Yani çiftçi borç çeviremez haldedir” diye konuştu.

ÇİFTÇİYE YÜZDE 18 BORÇ ERTELEME FAİZİ UYGULANIYOR

Ziraat Bankası’nın tarımsal kredilerde yüzde 20 oranında faizle borç yapılandırmasına da eleştiren Aygın ; ”Bu kabul edilemez bir durumdur. Borç yükü altında perişan edilen çiftçiler, 2020 yılında da yüksek faizlerle ezilmiştir.  2020 yılı Ocak ayı sonunda normal faiz oranı yüzde 14 iken, aynı dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçilere borç erteleme faiz oranı yüzde 18 olarak uygulanmıştır. Çiftçiye yasa gereği düşük faiz uygulanması gerekirken, tam aksine piyasanın üzerinde faiz uygulanmaktadır.  Bunu kabul edemeyiz!” ifadelerine yer verdi.

Çiftçinin borç yükünün arttığına işaret eden Aygun; “Haziran 2018 tarihli Kararname ile 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye sınırları içinde meydana gelen aşırı sıcak, sel, su baskını, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, don, dolu, kırağı, kuraklık ve yıldırım düşmesi gibi nedenlerle Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi çeken çiftçilerin borcu ertelenmiştir. Büyük doğal felaketler nedeniyle borçlar ertelenirken, Tarım Kredi Kooperatiflerince 2018 borç erteleme faiz oranı yüzde 33 olarak uygulanmıştır. Aynı dönemde normal faiz oranı ise yüzde 30’dur. Çiftçiye ‘düşmanmış’ gibi uygulanan bu faiz oranını kabul etmek mümkün değildir. 2019 Ocak ayı normal faiz oranı yüzde 26 iken, 2019 Nisan ayı borç erteleme faiz oranı da yüzde 30 düzeyinde işlem görmüştür.” dedi.

 

BORÇLAR YAPILANDIRILACAK MI?

 

Aygun, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

  1. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası’nın çiftçilere yönelik tarımsal kredileri “ticari kredi” olarak işleme alması nedeniyle çiftçiden ek faiz alma yoluna gitmektedir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 12.5 kaynak kullanım ücreti, yüzde 1 bina-bağış fonu, yüzde 1 destekleme fonu adı altında yaptığı icatlar, bu sorundan kaynaklanmaktadır.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kuruluş amacına uygun şekilde çiftçiye düşük faizli kredi vermesi için ne gibi önlem alacaksınız?
  2. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer özel bankalardan tarımsal kredi kullanan çiftçilerin borçlarını yeniden yapılandıracak mısınız? Bu borçların faizini silip anaparayı 5 yıla bölmeyi düşünüyor musunuz?
  3. Çiftçilere uygulanan borç erteleme faiz oranı neden piyasanın üzerindedir? Doğal afetlerden dolayı borçları ertelenen çiftçilere uygulanan bu yüksek faizler insani midir? Çiftçinin borç çeviremez hale geldiği düşünülürse, bu faiz politikasından vazgeçilecek midir?
  4. Takipteki çiftçi kredilerine uygulanan faiz oranı neden normal faiz oranlarından yüksektir?
  5. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nün depolarındaki fazla et ne olacak? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bayramda yoksul kesime dağıtmak için satın almak istediği bu etler, belediyeye verilmemiştir. Depodaki bu etlere ne oldu?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.