DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Parçalı Bulutlu

Gecekondu Önleme Bölgesi Planları Yeniden Askıda

Gecekondu Önleme Bölgesi Planları Yeniden Askıda
27.01.2021
A+
A-

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Turgut Bolat, Zafer Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi’ne ait 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın askıya çıkarıldığını söyledi.

Planların 30 gün süreyle askıda kalacağını ifade eden Başkan Yardımcısı Bolat, “775 Sayılı Gecekondu Kanunu (Ek Madde-6) uyarınca Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca onaylan tapuda Muhittin mahallesi olarak kayıtlı olan Zafer Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi’ne ait 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları’nın Çorlu Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğü’nde 26.01.2021 tarihi itibariyle bir ay (30 gün) süre ile askıya çıkarıldı.

 Planlama alanı ilçemiz Zafer (Tapuda Muhittin) Mahallesi’nde yer alan, yaklaşık 175 hektar büyüklüğündeki ‘Gecekondu Önleme Bölgesi’ni kapsamaktadır. Alanda bulunan parseller tapuda TOKİ, Hazine, Çorlu Belediyesi, TEK ve özel mülkiyet adına kayıtlı.

‘Tekirdağ İdare Mahkemesi İlk Planı İtiraz Üzerine İptal Etti’

TOKİ parselleri ile yakın çevresindeki Hazine, Çorlu Belediyesi ve şahıs mülkiyetlerini içeren bu alan, planlı kentleşmenin sağlanması amacıyla 23.02.2015 tarihinde TOKİ Başkanlığı oluru ile ‘Gecekondu Önleme Bölgesi’ olarak ilan edilmiş ve akabinde parselasyon işlemleri tamamlanmış, bölgedeki mevcut taşınmazlar plan ile uyumlu hale getirilmiştir. Ancak bölgede taşınmazı bulunan vatandaşlarımızca açılan dava sonucunda Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin E:2017/458,K:2018/1051 sayılı kararı ile ‘Gecekondu Önleme Bölgesi’ ilan edilmesi işleminin iptal edildiği ve buna dayanılarak yapılan imar planları ve parselasyon işleminin de iptal edildiği plan açıklama raporundan anlaşılmıştır.

‘TOKİ’ye Yetki Verildi’

14.02.2020 tarihinde 775 sayılı Gecekondu Kanunu’nda yapılan değişiklik ile TOKİ’ye gecekondu önleme bölgesi ilan etme yetkisi verilmiş olup, planlama bölgesine yönelik yaklaşık 175 hektar yüzölçümlü sahada kontrolsüz yapılaşmasının önüne geçilmesi, arsa üretiminin gerçekleştirilmesi, sağlıklı ve sosyal konut alanlarının oluşturulması ve planlı kentleşmenin sağlanması amacıyla; tekrardan 13.04.2020 tarihli TOKİ Başkanlığı oluru ile ‘Tekirdağ ili Çorlu ilçesi Muhittin (Zafer) Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi’ ilan edilmiştir.

‘İhtiyaç Duyulan Alanlar Nüfus Büyüklüğüne Uygun Planlandı’

Gecekondu Önleme Bölgesine yönelik olarak 16.11.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan imar planlarına ait plan açıklama raporunda Gecekondu Önleme Bölgesi’ne ait değerlendirme, ‘Çorlu kentinin nüfusu, yaşanan sanayileşme süreci ile birlikte hızlı bir şekilde göç alarak artmaktadır. Artan nüfus oranı ve projeksiyon nüfusu göz önünde bulundurularak planlama alanı nüfusu, nazım imar planı doğrultusunda 15.082 kişi olarak belirlenmiştir. Nüfus büyüklüğünün ihtiyaçlarına yönelik donatı alanları yönetmelik standartları göz önüne bulundurularak minimum büyüklerinin üzerinde karşılanmıştır.’ şeklinde ifade edilmiştir.

Onaylanan 175 hektar alana yönelik uygulama imar planında; 591.106 m² konut, 276.516 m² ticaret-konut, 44.657 m² ticaret, 2.080 m² pazar yeri, 2.728 m² akaryakıt istasyonu, 8.502 m² belediye hizmet alanı, 93.628 m² eğitim, 18.270 m² sağlık tesis alanı, 8.889 m² ibadethane, 10.850 m² sosyal-kültürel tesis alanı, 17.202 m² teknik altyapı alanı ve 301.560 m² yeşil alana yer verilmiştir.

‘Parselasyon İşlemleri Yeniden Yapılacak’

Ayrıca iptal edilen plana yönelik 2016 yılında yapılan 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uygulaması sonucu oluşan parselasyon işlemi de iptal olduğundan, şu an askıda olan imar planının kesinleşmesinden sonra kök parsele dönülerek parselasyon işlemi yeniden yapılacaktır. Uygulama sonrasında mevcut parsel geometrilerinde, büyüklüklerinde ve hisse oranlarında değişiklikler olabilecektir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.” şeklinde konuştu.

Gecekondu Önleme Bölgesine İlişkin İmar Planlarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz…

https://www.corlu.bel.tr/imar-aski-duyurulari-d/3/32/gecekondu-onleme-bolgesine-iliskin-imar-planlari-hk-

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.