DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Horizon 2100 Projesi Kapanış Etkinliği Düzenlendi

Horizon 2100 Projesi Kapanış Etkinliği Düzenlendi
11.06.2021
A+
A-
Avrupa Birliği Başkanlığının Ulusal Otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.23.124 sayılı Horizon 2100 isimli projenin kapanış etkinliği Edirne’de düzenlendi.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Ana Yararlanıcı ve proje ortağı Burgaz Bölgesel Turist Birliği olan projenin kapanış toplantısı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edildi.  9 Haziran 2021 tarihinde yapılan etkinliğe Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Trakya TURSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Orhan Çebi, Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri, proje kapsamında düzenlenen gezide yer alan Selimiye Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri,  Burgaz Bölgesel Turist Birliği proje ekibi, Bulgaristan Burgaz şehrinden turizm sektörü temsilcileri katılım sağladı.

Etkinlik açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmasında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Ajansımızın lider ortak olarak yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında desteklenen Horizon 2100 isimli projemizin kapanış toplantısında sizlerle bir aradayız. Projemizi ne yazık ki tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 pandemisinin gölgesi altında yürütmek zorundaydık, bazı faaliyetlerde değişiklik yapmak durumunda kaldık ama yine de başarıyla tamamlamak üzereyiz. Öncelikle projede emeği geçen herkese, proje ortağımız Burgas Bölgesel Turist Birliği ekibine teşekkürlerimi sunmak isterim. Proje ile tarihi ve kültürel mirasıyla güzide şehrimiz Edirne ile Bulgaristan’ın Burgaz, Haskova gibi şehirlerinin turizm değerlerini öne çıkararak gelecek nesillere aktarılabilmesi için farkındalığın artırılmasını hedefledik. Bu noktada hedef kitlemiz çocuklarımızdı, onların farkındalığını artırarak her iki bölgede de kültürel mirasın geleceğe aktarılmasının, turizmde sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalıştık.  “Trakya’nın Mirası adında 8-12 yaş grubu çocuklarımıza yönelik Türkçe ve Bulgarca dillerinde olmak üzere aktivite kitabı ile farklı temalarda her iki bölgenin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini öne çıkaran tanıtım filmleri hazırladık. Ve projemizin sonuna doğru belirlediğimiz turistik noktaları öğrencilerimiz bizzat yerinde görme şansını elde etti. Niyetimiz hem Bulgaristan hem de ülkemizdeki öğrencileri bir arada ağırlamaktı ama pandemi nedeniyle ayrı ayrı yapmak durumda kaldık tanıtım gezisini. Bugün Edirne’de düzenlediğimiz geziye katılan öğrencilerimiz de bizlerle, onların da fikirlerini dinleme fırsatı bulacağız. Ayrıca bu gezide öğrencilerimiz gezdikleri yerleri fotoğrafladılar ve kendi fotoğraflarından oluşan bir sergi de hazırladık. Fotoğrafların yanı sıra geleceğe mesajlarını ilettikleri 5 farklı mektup da bu sergide yer aldı. Projemize katkılarından dolayı her iki bölgedeki öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunarım. Son olarak projemiz sona eriyor olsa da Ajans olarak hem turizm alanındaki desteklerimize devam edeceğimizi hem de sürdürülebilir turizm/ kültürel mirasımızın korunması konusunda ısrarcı olacağımı ifade etmek isterim.”

Açılış konuşmalarının ardından proje sonuçları ve proje kapsamında yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı. Etkinliğin ikinci bölümünde ise proje kapsamında geziye katılan öğrencilerin fikirleri dinlendi, devamında ise sürdürülebilir turizm ile ilgili dünyanın farklı yerlerindeki başarılı örneklere hakkında bilgi verildi.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Burgaz Bölgesel Turist Birliği ile yürüttüğü proje ile Edirne ve Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sunulması hedeflendi. 31 Aralık 2019 tarihinde başlayan proje 10 Haziran 2021 tarihinde sona eriyor.

 

* Horizon 2100 Projesine Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş-finansman sağlanmaktadır.

Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayınlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Trakya Kalkınma Ajansı’nın sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.