DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Hukuk Fakültesi’nin İlk Dersini TBMM Başkanı Mustafa Şentop Verdi

Hukuk Fakültesi’nin İlk Dersini TBMM Başkanı Mustafa Şentop Verdi
07.10.2020
A+
A-

Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencilerinin ilk dersi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2020-2021 Akademik yılı Açılış töreni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Hukuk Fakültelerinin ilk dersini TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop verdi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunması ile başlayan programa Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Eker ve Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Genel Sekreter Murat Kamil Tırpancı, akademisyenler, NKÜ Üniversitesi ve Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencileri katıldı.

Gönül İsterdi ki Yüz Yüze Olalım

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi RektörüProf. Dr. Mümin Şahingerçekleştirdiği konuşmada  “Hukuk Fakültemizin çok arzuladığı bir şeydi, ilk dersi Sayın Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop Hocamızın vermesi. Yoğun programına rağmen bu imkanı bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. Üniversitemize gösterdiği yakınlıktan, ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum.  Gönül isterdi ki yüz yüze olalım. Fakat ilk dersimizi pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştiriyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah.” sözlerine yer verdi.

Dünya genelinde Kovid-19 salgını nedeniyle her alanda olduğu gibi eğitim öğretim alanında da bazı kısıtlamalara gidildiğini anımsatan Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop, salgının en kısa sürede sona ermesi temennisinde bulundu.

Öğrencinin Kendisini Disipline Etmesi, Bir Metod Benimsemesi Çok Önemli

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, üniversite hayatının, diğer eğitim ve öğretim safhalarından yalnızca nicelik değil nitelik farkı da gösterdiğini belirterek “Öğrencilerimiz, bu farklılığı üniversite birinci sınıftan itibaren idrak edip buna uygun bir çalışma yöntemi benimsemezlerse sonraki yıllarda ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını tecrübelerimle söyleyebilirim. Bu açıdan öğrencinin kendisini disipline etmesi, bir metod benimsemesi çok önemli. Derslerin sıkı şekilde takibi önemli. Üniversitede öğrenciler biraz daha rahat bir hayata alıştıkları için genelde derslerini biriktirip, en son sınav öncesinde çalışmak gibi bir yöntem uyguluyorlar. Bu çok doğru değil. Aldığınız, edindiğiniz bilgilerin zihninizde yerleşmesi ve onların kullanılabilir hale gelmesi biraz zaman istiyor. Nasıl bir günlük veya bir haftalık yemeği tek seferde yiyemiyorsak, bir vize dönemindeki bilgilerin tamamını da bir oturuşta, bir çalışmada halledebilmemiz mümkün değil. Bunun sebebi, o bilgilerin birbiri üzerine bina edilen bilgiler olmasıdır.Her dersi biriktirerek değil düzenli çalışarak, hazmederek ve diğer derslerle irtibatlı biçimde kavramak önemlidir. Bugün öğrendiğiniz bir ders, yarın öğreneceğiniz dersin bir anlamda temelidir. Bugünkü dersi iyi, doğru şekilde, hazmederek öğrenmezseniz yarınki dersi tam olarak öğrenebilmeniz mümkün değil. Belki bu tür çalışmalarla sınıflar geçilebilir ama mesela iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis veya başka alanda, o alanın iyisi olarak üniversiteden mezun olmanız mümkün olmaz. Üniversiteyi bitirdikten sonra meslek hayatınızda da zorluklar yaşarsınız.” İfadelerine yer verdi.

Hukuk Hayatımızın Görünmeyen Yüzüdür

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdiğini, daha sonra akademik hayata başladığını hatırlatan Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, başından beri hukukçu olmayı arzu ettiğini, bunun için hukuk alanında devam ettiğini anlatarak hukuk fakültesi öğrencilerine, “Hukuk öğrenimini veya hukukçuluğu fazla övmek istemem. Bunun yanlış olacağını düşünüyorum. Ama hukuk okumak çok önemli bir tercih. Çünkü diğer mesleklerden, alanlardan farklı olarak hukuk, bizim hayatımızın aslında görünmeyen yüzüdür. Tabiri caizse madeni para olarak düşünecek olursak tura tarafı yaşadığımız hayatın kendisidir, yazı tarafı ise hukuktur. Biz bunu çoğu zaman fark etmeyiz, bilmeyiz. Madalyon ters döndüğü zaman bunu anlarız.” diye seslendi.

Hukukun Hayatımızla İlişkisini Doğru Şekilde Kurmak Lazım

Hayata bir hukukçu olarak bakmanın, bu ilişkiyi görmek bakımından önemli olduğunu dile getiren Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, şunları söyledi: “Hukukçu, hayata bakarken hayatın arka planındaki hukuki durumu görerek bakar. Bunun her zaman çok memnuniyet verici bir şey olduğunu söyleyemem. Bazen insana rahatsızlık da verir. Bunları hiç düşünmeden günlük hayatı yaşamak belki daha kolaydır, daha zevkli ve keyiflidir ama iyi bir hukukçu olduğunuz zaman bunu yapamazsınız. Hukukun hayatımızla ilişkisini doğru şekilde kurmak lazım. Bunu anladıktan sonra iyi bir hukukçu olma yolunda mesafe katetmeye başlarız.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesinin, “çok parlak bir fakülte haline geleceğine inandığını” dile getiren Şentop, “İyi hocalarımız var, akademik kadromuz inşallah daha da güçlenecek. Fakültenin, Türkiye’nin en önemli hukuk fakültelerinden olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.