DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Parçalı Bulutlu

Kadın ve Şiddet Konulu Online Konferans Düzenlendi

Kadın ve Şiddet Konulu  Online Konferans Düzenlendi
26.02.2021
71
A+
A-

Namık Kemal Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında konuşmacı olarak Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ve Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül’ün katıldığı “Kadın ve Şiddet” konulu online konferans düzenlendi.

 

“Öfke insani bir duygudur, şiddet ise tercih edilmiş bir davranıştır;” temalı konferansı başta Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Uzunlar, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Sabri Çınar ve Gökhan Saygı,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Eker ve Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Genel Sekreter Murat Kamil Tırpancı, Üniversite Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Funda Eryılma Açıkgöz, Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Vekili Sabri Çınar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden 300’e yakın katılımcı takip etti.

 

Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Funda Eryılmaz Açıkgöz gerçekleştirdiği konuşmasında “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kadınların toplumun her alanında konumlarının güçlendirilmesini, kadın ve kız çocuklarına karşı her türlü şiddetin ortadan kaldırılmasını ve kadınlar ile erkekler arasında fırsat eşitliği sağlanmasını temel hedefleri arasına almıştır. Bu amaçla, ilgili mevzuatlara getirilen kapsamlı değişikliklerin, toplumsal hayatımıza yansıması için yapılan çalışmalara da hız verilmiştir.” sözlerine yer vererek “Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak şimdiden Kadınların toplum hayatındaki rollerini vurgulamak ve kadın haklarının önemi için bir fırsat teşkil eden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü şimdiden kutluyoruz.” dedi.

 

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin konuşmasında ise “Kadına yönelik şiddetin, toplumlarda çok eskiden bu yana kanayan bir yara olduğunu biliyoruz ve kadına yönelik şiddet, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biridir. Şiddet, dünyanın neresinde olursa olsun, kime yönelik olursa olsun kötüdür; ama kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır ve insafsızlıktır. Hiç kimse kadına yönelik şiddeti, adına ‘töre, gelenek, namus davası’ diyerek meşrulaştırmamalıdır. Bugün artık ülkemizdeki tek bir kadının dahi şiddete uğramasına; hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine toplum olarak asla tahammülümüz yoktur. Şiddete, istismara, tacize ve ayrımcılığa karşı mücadele edecek, bu ayıbı el birliğiyle gündemimizden tamamen sileceğiz.” diyerek şiddeti kınadı.

 

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin “Devletimiz ise ‘Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Toplum’ ilkesinden hareketle, kadın ve kız çocuklarının eğitimi ile kadınların iş gücüne katılımını teşvik etmektedir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de bu konuda üzerine düşen sosyal ve bilimsel sorumluluğu tüm gayretiyle yerine getirmektedir. Üniversitemizde kadının toplumsal hayatın her alanında yer almasına ve toplumsal statüsünün yükseltilmesine katkı sağlamak adına, kadın ve aile sorunlarına yönelik kamuoyunda duyarlılık geliştirmek ve toplumda kadın-erkek eşitliğine ilişkin bilinç ve zihniyet dönüşümü sürecine destek olmak, bu konuda bilimsel çalışmalar yapmak ve bilimsel toplantılar düzenlemek için eğitim çalışmalarında bulunmak, projeler geliştirmek, kadın ve aile sorunları ile ilgili yapılan çalışmaları destekleyerek bu çalışmaların toplum geneline yayılmasına katkı sağlamak gayesiyle 2012 yılında Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM) adıyla bir merkez kurulmuştu. Toplumun çekirdeği olan ‘aile’ kavramının günümüzde dejenerasyona uğratıldığı görülmektedir.  Biz de bu yılın başında merkezimizin adını “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi” olarak değiştirdik. İçi boşaltılmaya çalışılan ‘aile’ kavramını da hem sosyal, hem bilimsel çalışmalarımızda değerlendirmek, desteklemek ve önemini vurgulamak istiyoruz. Hatta bu yönde, 2020 yılı içerisinde merkezimiz tarafından önerilen ‘Kadın ve Aile Çalışmaları Anabilim Dalı’nın Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılması fikri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından uygun görülmüş olup, 2021-2022 akademik yılı güz döneminde ‘Kadın ve Aile Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans Programı’na öğrenci alınması da hedeflerimiz arasındadır.” dedi.

TBMM 27. Dönem Tekirdağ Milletvekili, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği (KEFEK) Komisyonu Üyesi Çiğdem Koncagül 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bu konferansın ne kadar kıymetli olduğunu vurgulayarak emeği geçenlere teşekkür etti. Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, “Türkiye’nin bir hedefi var. Bu uzun yolculukta her şeyden önce ayrıştırıcı değil; birleştirici olmalıyız. Şiddet evrenseldir ve tüm insanlığı ilgilendiriyor. Şiddetin, rengi, ırkı, dili ve dini yoktur. Şiddete meyilli insanlardan nasıl iyi bir eş, iyi bir ebeveyn ya da iyi bir evlat olmasını beklemiyorsak iyi bir insan, iyi bir çalışan ve arkadaş olmasını da bekleyemeyiz. Şiddetin nereden çıkacağı belli olmaz. Biz şiddetle topyekûn mücadele ediyoruz. Dünya’nın hiçbir yerinde şiddete asla taviz vermemeliyiz.” diyerek şiddeti kınadığını dile getirdi.

Çiğdem Koncagül, “Toplumsal değerler, yeni şehir hayatı ve teknolojik gelişmeler Dünya üzerindeki kadınların omuzlarına büyük sorumluluklar yüklemiştir. Hangi coğrafyadan hangi ülkeden olursa olsun aileyi korumak ve kadını korumak gerçekten çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde Türkiye’nin siyasi toplumsal ve ekonomik anlamda kadının haklarının korunması başta olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadele konularında önemli yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, TBMM 26. Dönem Aydın Milletvekili, Psikolojik Danışman Deniz Depboylu” Aile devletin çekirdek yapısıdır. Aile varsa, aile bütünlüğü varsa, aile sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürüyorsa o zaman devlet ve toplum daha güçlüdür. Hepimiz insanız ve farklı olaylar karşısında, farklı tepkilere sebep olabilecek duygu yoğunlukları yaşarız. Bu duygular içerisinde öfke var, utanç var, sevinç var. Bu duyguları hepimiz zaman zaman belli olaylar karşısında yaşarız. Bu duyguların davranışları ne kadar etkilediği bizim bu duyguları nasıl kontrol ettiğimizle ilgilidir. Şiddet de insanın bu duyguları kontrol edemediğinde ortaya çıkar. İnsanın yetiştiği ortam, içinde bulunduğu aile belirleyici konuma sahiptir. İnsanın bir davranış edinmesi alışkanlık haline getirmesi onun karakteri ve kişiliğiyle birlikte aile içerisinde başlar. Bu yüzden şiddettin engellenmesinde aileye çok önem veriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu “Şiddeti tamamen toplumdan kaldırmak yok etmek mümkün değil. “Canlı” var olduğu sürece belli zorluklarla karşılaştığında şiddet eğilimleriyle karşımıza çıkacaktır. Bu şiddetin bugün yaşandığı şekliyle olmasının önüne geçebiliriz. Şiddet toplumda çocuğa, kadına, hayvana ve aile içinde bireylerin birbirlerine olabiliyor. Daha çok kadına ve çocuğa yönelik şiddet oluyor. Kadının yeri ve önemi çok farklı. Tarih boyunca kadın hep özel bir statü de bulunmuştur.  Kadının sosyal statüsü Türk kültüründe çok özel bir yere sahiptir. Birçok Avrupa ülkesi kadının ezilmişliğini ve kadının yok sayıldığı bir dönemi yaşarken Türk kültüründe kadın erkeğin evdeşi ve savaşta erkeğin eşi olmuştur. İslamiyet’te Peygamber Efendimizin kadına, eşine ve kızlarına ne kadar değer verdiğini biliyoruz. Kadın bu kadar değerliyken bugün maalesef kadınlara yönelik şiddeti konuşuyor olmak üzücü. Cumhuriyet döneminde de Mustafa Kemal Atatürk geliştiği söylenen birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Kadının istihdamı, sosyal yaşamdaki varlığı gibi konularda kadınların hakkı olan birçok şey kadınlarımıza sunuldu.” dedi.

Program soru cevap bölümünün ardından noktalandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.