DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

 “Mağdur olan Ergene Belediyesidir”

 “Mağdur olan Ergene Belediyesidir”
24.02.2021
A+
A-

DEVA Partisi Ergene İlçe Teşkilatı Başkanı Selçuk Gündoğan ve yönetim kurulu üyeleri Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’i makamında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

 

Ziyarette Ergene Belediyesi’nin Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde kalan mülklerinin emlak değeri üzerinden kamulaştırılmak istenmesi ve Ergene’ye yapılacak olan hastane yeri konuları ile Ergene gündemine dair konular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

 

“Bizler Ergene Halkı Adına Bu Kamulaştırmaya Karşıyız”

 

Ergene’nin önemli konularından birinin OSB sınırları içerisinde kalan mülklerinin emlak değeri üzerinden kamulaştırılmak istenmesi olduğunu ifade eden Başkan Yüksel, “DEVA Partisi ilçe başkanına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz bölgemiz sanayi bölgesi bizim de OSB’de mülklerimiz var. Selçuk başkanımız daha önce grup başkanıydı, konuyu çok yakından biliyor. Velimeşe bölgemizde OSB alanlarımız var. Mülklerimizi emlak değeri üzerinden kamulaştırmak istiyorlar. Bizler de Ergene halkı adına bu kamulaştırmaya karşıyız. Çünkü bugün bu makamda ben varım, yarın başka bir arkadaşımız olacaktır, halk kimi isterse o olacaktır” dedi.

 

“Bu Sıkıntı Hepimizin Ortak Sıkıntısı”

 

Ama sonuçta bu mülkler bizim, Ergene’nin geleceği. Ergene’de yaşayanların geleceği diyen Başkan Yüksel, “Mal canın yongasıdır. O yüzden şu anda hukuk devam ediyor ama biz siyasi bir elin olayın müdahil olmasını arzu etmiyoruz. Hukukun kestiği parmak acımaz derler ama bu parmak bizi acıtacak çünkü vatandaş adına konuşuyorum. Bu sıkıntı hepimizin ortak sıkıntısı bu sorun ortak sorunumuz. Ben tabii ki emlak değeri üzerinden kamulaştırılmasına karşıyım. Bu hukuksal mücadeleyi de devam ettiriyorum. İnşallah bu konuyu derinleştireceğiz. Sonuçta sanayicinin gücü var. Ekonomik gücü var. Bizim gücümüz yok. Zaten 10 köyden vergi almıyoruz. Yeni yasa gereği kırsal alan ilan ettik köylerimizi yine vergi almayacağız. Sonuçta gelirimiz kısıtlı iller bankasından gelen para da kısıtlı. Maaşlara yetecek kadar para geliyor mu, gelmiyor. 6 seneden beri dillendiriyor, söylüyorum. Doğru bir tanedir, iki tane değildir. Gelecekte bizi zor günler bekliyor. Eğer ki mahkemeyi kaybedersek Ergene Belediyesi’ni kara günler bekliyor” diye konuştu.

 

 

Gündoğan “Rasim Başkanımızla Aynı Fikirdeyiz”

 

“DEVA Partisi Ergene İlçe Başkanı Selçuk Gündoğan da, “Biz de başkanımıza hem geçmiş olsun hem de yeni kurduğunuz DEVA Partisi Ergene ilçe başkanlığı olarak tanışma maksadıyla bir ziyaret gerçekleştirdik. Daha önce meclis üyesi olduğumuz dönemde biz parti kararıyla grup kararı ile biz bu işe karşı çıkmıştık. Ergene’nin malı Ergenelinindir dedik.  Aynı fikirdeyiz, aynı düşüncedeyiz. Şimdi OSB oldu ya da başka bir şey burası Ergene Belediyesi’nin malıdır. Elbette kanunun kestiği parmak acımaz. Ancak bu mal Ergene halkının malıdır. Şimdi siz bunu o sebep ya da bu sebepten dolayı kalkıp da biz bunu aldık biz bunu buraya vereceğiz. OSB müdürlüğüne bunu devrediyoruz. OSB Müdürlüğü bunu ne yapacak bedava mı devredecek. Bu tamamen haksız ve hukuksuz bir durumdur. Biz buna karşıyız. Önceki dönemde meclis üyesi olduğum dönemde de karşı çıktık, grup kararı ile karşı çıktık. Özellikle üzerine basarak söylüyoruz. DEVA Partisi olarak da ilçe başkanı olarak da karşı çıkıyoruz. Bu mal Ergene’nin malıdır. Bugün Rasim Bey burada belediye başkanıdır, yarın biz olabiliriz başka bir arkadaşımız belediye başkanı olabilir. Kimse insanların hakkını hukukunu çiğneyerek bir yere bunu götüremez. Biz buna karşıyız. Bunun için de bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesini bekliyoruz. Biz de hukuki açıdan her türlü imkanları kullanıp bu konunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 

Ergene’ye yapılacağı kaydedilen hastane ile ilgili olarak da değerlendirme ve açıklamalarda bulunan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Rasim Yüksel, “Biz bölgemizde bir milyon 200 bin metrekare kilit parke taş yaptık. Bu da yaklaşık 10 metre genişlikten olsa 120 kilometre beton parke yol. 30 kilometre asfalt. 10 kilometre beton yol yaptık. Şu anda bölgemizi bekleyen ikinci sorunumuz, insanlar sağlık yönünden Çorlu’ya gitmek zorunda kalıyorlar. Bölgemizdeki hastaları, hastanelere taşıyoruz. Bugüne kadar 5 bin hastamızı evinden aldık, tedavisini yaptırıp yeniden evine getirdik. Bu hizmetimiz devam ediyor. Velimeşe’de acil 112 İstasyonu yaptık. Bundan 3 tane yapmak istiyorduk. Bir tanesini gerçekleştirebildik. Ulaş ve Yeşiltepe Mahallemize de hayat kurtarmak adına iki tane daha 112 eğer müsaade ederlerse yapmak istiyoruz. Yapıp Sağlık Bakanlığına teslim edeceğiz. Sağlığın siyaseti olmak ben bunu daha önce yaşadım daha önce biliyorsunuz. Velimeşe 112 İstasyonu bugüne kadar birçok hayat kurtarmaya vesile oldu. Hiçbir zaman da siyaseti oldu mu olmadı. Sağlığın partisi olmaz. Devlet büyüklerimiz daha önce Ergene Devlet Hastanesi’nin yerini kararlaştırdılar. Çorlu’dan gelirken sağ tarafta, oraya tek kamulaştırma kamu yararı çıkarıldı. Şu anda Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan birisi oraya nasıl gidecek birisi bana söylesin. Ama yaya, ama araçla, ama tekerlekli sandalyesiyle. Desinler ki oraya nereden ulaşacak. Gidecek ileriden Sinandede’den gitmek zorunda kalacak. 112 geldiği zaman acil nereden gidecek. Sinanadede’den gidecek, dönecek trafik olacak, nasıl olacak sıkıntı olacak” dedi.

 

“Bu Ay Bu Konuyu Meclise Getiriyorum”

 

Doğru bir tanedir. İki tane doğru olmaz diyen Başkan Yüksel, “Bu ay da meclise getirdim. Çünkü belediye yapmıyor diyorlardı. İşte bütün kamuoyunun önünde bunu tartışacağız. Bu ayki mecliste hastane yerini yollarını gündeme getirdim. Çünkü oradan çok büyük alan değil, toplamda 500 dönüm kadar var. Hastane yerinin yanında yakınında kimin yeri olduğunu bilme şansımız yok. Akrabamın da yeri yok benim de yok. Daha önce ben hastane yerine karşıydım. Yeşil Kundura’nın orada yapalım dedik. Üniversite olur, daha büyür. Üniversite hastanesi olur, liseler olur sağlık meslek lisesi olur yanlarına diye söyledik. Yeni bir şehir oluşur büyür gelişir diye söyledik. Ne hikmetse şu andaki meclis üyemiz Halil İbrahim Bey, Rasim Başkanın dediğini mi yapacağız diye dillendirdi. Yeni bir şehir oluşturmak istiyorsak, büyük düşünmek istiyorsak burada yeni bir şehir oluşması için yerin de güzel olması lazım.  Hastane yeri bana göre uygun mu, değil her zaman söylüyorum.  Yapacaksan yine aynı mahalleye yap. Cumhuriyet Mahallesi’nin arka kısmında mera yerleri var. Çok güzel tepe alanlar var. Sağlık alanında da güzel. Şu andaki hastane yeri arkası mezarlık yanı Çorlu Çöplüğü önü deri sanayi bölgesi ve yol. Maalesef zaten havamız kirli, suyumuz kirli. Bir de hastanenin orada olması. İnsanlar psikolojik olarak bana göre şifa bulurlar mı onu zaman gösterecek. Hastane girişi bizim için önemli. Hastane girişi yok şu anda. Daha önce aklın yolu bir. Devlet büyüklerimizden yetkili ağabeylerimizden Tekirdağ’dan yönetimden teknik eleman gönderin dedim. Yerinde gösterdim. Maalesef bir ilerleme kaydettik mi kaydedemedik. İnşallah doğruyu görürler diye düşünüyorum. Bu sorun ortak sorunu. Çünkü havadan gelemeyecek. Yonca yok. Mantığı var mı yok. Köprünün altından yol verilmesi lazım. Yaya gidenler olacak arabası olmayanlar olacak. 112 gelecek acil hasta getirecek. O yüzden bu sorun da ortak sorunumuz. Bu mecliste bunu gündeme getiriyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki vatandaşı da davet edeceğim. Belediye bize zorluk çıkarıyor diyemeyecekler. Belediye kimseye zorluk çıkarmaz, bugüne kadar zorluk çıkardı mı çıkarmadı. O yüzden bu konuyu da meclisimize taşıyoruz. İnşallah doğruyu göstereceğiz diye umuyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.