DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

MESTAN ÖZCAN HUTBE VERİRSE ŞAŞIRMAM

MESTAN ÖZCAN HUTBE VERİRSE ŞAŞIRMAM
26.01.2021
A+
A-

İYİ Parti İl Başkanlığı, AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan’ın öğrencilere karne vermesini eleştirdi.

AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan 3 öğrencinin evine giderek karne vermişti. Özcan’ın bu davranışına İYİ Parti tepki gösterdi.

Karne Dağıtımı ile ilgili İYİ Parti İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan İYİ Parti Tekirdağ İl Eğitim Politikaları Başkanı Necdet İskender Yalçıner karnelerin her öğrenci için özel olduğunu söyledi.

Karnenin muhatabının öğrenci ve velisi olduğunu belirten Yalçıner, şunları kaydetti;” Bilindiği üzere, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarımızda öğrencilerin başarı durumları ile okuldaki hal ve hareketleri, dönem sonlarında hazırlanan bir karne ile velilere bildirilir. Bu karne her öğrenci için özeldir. Karne konusunda okul idaresinin muhatabı doğrudan öğrenci velisidir. Dolayısıyla karne, öğrencinin kendisine veya velisine teslim edilir. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının birinci döneminin bittiği şu günlerde maalesef milli eğitimimiz pandemiden en fazla etkilenen sektör olmuş, öğrenciler, öğretmenler okullarından uzak kalmışlardır. Sancılı bir uzaktan eğitim ile eğitim-öğretimin sürdürülmeye çalışıldığı ülkemizde MEB tarafından, yine pandemi koşullarına uygun olarak karnelerin dijital ortamda hazırlanarak velilere ulaştırılması kararlaştırılmıştır. Üstelik pandemi sebebiyle Sayın Mestan Özcan’ın da mensubu olduğu AKP Hükumeti tarafından, belirli gün ve saatlerde halkın serbest hareketliliği kısıtlanmış, zorunlu haller dışında vatandaşlarımız adeta evlerine hapsolmuşlardır. Salgının etkilerinin en aza indirilmesi adına yürütülen bu uygulamaya vatandaşlarımız da her türlü fedakarlıkla uymaya gayret göstermektedirler. Hal böyle iken, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Sayın Mestan Özcan, asli göreviyle hiç de bağdaşmayan bir işgüzarlık örneği göstererek, muhtemelen ‘arka bahçeleri’ olarak gördüğü bir okulun müdüründen aldığı öğrenci karnelerini ev ev dolaşarak çocuklara dolayısıyla velilere teslim etmiştir. Üstelik yaptığı bu karne dağıtımını fon müziği eşliğinde kayıt altına alıp sosyal medyada yayınlayarak olayı bir Siyasi Şova dönüştürmüştür. Sayın Özcan, bu nasıl bir aymazlıktır? Bizler de bir siyasi partinin üyeleriyiz. Ancak bizim il başkanımızın görevleri arasında ‘karne dağıtmak’ görevi bulunmamaktadır. Mensubu olduğunuz siyasi partinin il başkanlarının görevleri arasında da böyle bir görev olmamalıdır. En azından bizler böyle düşünüyoruz. Yoksa İktidar Partisi’nin mensubu olmak, il başkanına böyle bir ayrıcalık mı tanımaktadır”

“Siyaset eğitime karışmamalı”

Siyasetin eğitime karıştığını da iddia eden Yalçıner, sözlerini şöyle sürdürdü;” Siyasetin eğitime bu denli karışması, ileride onarılması güç sorunları beraberinde getirir. Maalesef yakın siyasi tarihimiz bu çirkin örneklerle doludur. Kendi sözlerinden dışarı çıkmayacak okul yöneticileri atamak, yetkin olmasalar da ücretli öğretmenliklere sırf kendi fikirlerine yakın olan kişilerin atanması gibi yanlışlara Sayın Özcan sayesinde bir yenisi daha eklenmiş, karne vasıtası ile çocuklar üzerinden siyaset yapılmıştır. Halbuki İlimizde Sayın İl Başkanının, çözümünde katkısı olabilecek o kadar çok eğitim sorunu vardır ki… Örneğin, Lise ve Üniversite sınavlarında elde ettiğimiz iller arası başarı durumumuz, özellikle İç göç alan ilçelerimizdeki derslik ve personel sorunu, Uzaktan eğitimde alt yapı eksikliği ve araç gereç ihtiyacı olan öğrenciler bu sorunlardan bazılarıdır. Ya öğrenci bilgi ve belgelerini bir siyasi partinin başkanıyla paylaşan Okul Müdürüne ne demeli? Şahsım dahil bir çoğumuz okul yöneticiliği görevlerinde bulunduk. Bizler böyle bir girişimde bulunmuş olsak kim bilir ne soruşturmalar, ne açığa alınmalar hatta sürgünler yerdik. Sayın Müdür bu paylaşımıyla kendisini AKP İl Başkanının emir eri konumuna düşürerek, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu Cumhuriyetimizin Eğitim Neferliği’ne yakışmayacak bir davranışta bulunmuştur. Açıkça suç işlemiş durumda olan Süleymanpaşa İmam Hatip Lisesi Müdürü hakkında Valiliğimiz ve İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz tarafından soruşturma açılmasını talep ediyor, saygılar sunuyorum.”

“Hutbe Verirse Şaşırmam”

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya ise AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan’ın Tekirdağ’ ki bürokratların görevine soyunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti;” Özcan daha önce bir çok kurumun görevini üslenmişti. Bugün ise Milli Eğitimin görevini üstlendi. Cuma günü ise İl Müftümüzün görevini üstlenip hutbe verirse şaşırmam. Devlet Bürokrasisi siyasetin bir kurumu haline geldi. Bunu hoş karşılamıyoruz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.