DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

NKÜ ve KOSGEB İşbirliği İle Proje Teklif Çağrısı Semineri Düzenlendi

NKÜ ve KOSGEB İşbirliği İle Proje Teklif Çağrısı Semineri Düzenlendi
03.05.2021
A+
A-

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle “KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı 2021 Proje Teklif Çağrısı Semineri” çevrimiçi olarak düzenlendi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker’in moderatörlüğünü yaptığı ve Zoom platformu üzerinden gerçekleşen çevrimiçi seminere, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Necati Günaydın, KOSGEB Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, akademik ve idari personel ile sanayi ve ticaret kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ŞAHİN ”Trakya’da İlk 50’de Olan Tek Üniversiteyiz”

Açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, “Üniversitemiz bu konuda ilde bulunan çoğu firma ile işbirliği protokolleri yaparak, sektörlerin ihtiyaç duyduğu beyin gücünün artmasına büyük katkılarda bulunmaktadır. Çorlu Mühendislik Fakültesinde uyguladığımız lisans düzeyde Türkiye’de ilk olan Sektör Tümleşik Programı yürütülmektedir. Meslek Yüksekokullarımızda (MYO) 3+1, Mühendislik Fakültelerinde de 7+1 İntörn Mühendislik Uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz.” sözlerine yer vererek “Sayın Bakanımız Mustafa VARANK’ın açıkladığı tabloya göre Girişimcilik Endeksinde Trakya’da ilk 50’de olan tek Üniversiteyiz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, “Sahip olduğumuz Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) yani NKUTEK ülkemizde mevcut 87 adet TGB’ler içinde ilk 20 arasında yer alırken, aynı dönem kurulanlar arasında da 3. ya da 4. sıralarda yer almaktadır. Bünyesinde bulunan tüm işletmeler KOBİ niteliğindedir. Bu işletmelerin çoğu KOSGEB ile AR-GE ve İNOVASYON Projeleri yapmaktadır. Bunlar arasından 18 hocanın yer aldığı TGB’mizde KOSGEB ile işbirliklerimiz sürekli gelişmektedir.” dedi.

ŞAHİN sözlerini “Değerli KOSGEB başkanımız aramızda ve bizlere KOSGEB nezdinde verdiği destekler konusunda, iki daire başkanı ile bilgilendirme yapacaklardır. Davetimizi kabul ettiklerinden dolayı kendisi ve ekibine teşekkürlerimi sunarım.” diyerek noktaladı.

 

KURT ” Uluslararası Düzeye Çıkması İçin Çok Ciddi Bir Çaba İçerisindeyiz”

Üniversite ve sanayi işbirliğinin önemli olduğunu belirten KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, “İnşallah üniversitenin büyümesi hızlanarak devam eder. Üniversitelerin sanayiye destek vermesi noktasında sıkı ilişkiler kurmak istiyoruz. KOSGEB olarak biz Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir KOBİ’lerimizin dünya ile rekabet edebilir düzeye gelmesi, uluslararası düzeye çıkması için çok ciddi bir çaba içerisindeyiz. Bazen teşvik oluyor, bazen bilgilendirme oluyor. KOSGEB’in varlığı, devletin bir kolu olarak yanlarında olması bile KOBİ’lere güven veriyor.” dedi.

 

GÜRBÜZ ” Proje Teklif Çağrımızda İki Adet Çağrımız Var ”

Açılış konuşmalarının ardından KOSGEB Proje Yönetim Daire Başkanı Necati Günaydın gerçekleştirdiği sunumunda “KOBİ destek programlarının genel amacı makroekonomi politikaları dâhilindeki ekonomi hedefleri doğrultusunda belirlediğimiz konulardır. Proje teklif çağrımızda iki adet çağrımız var. Birincisi; imalat sanayi sektöründe sanayileşmeye katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi Kobilerin desteklenmesi. İkincisi; imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ ölçekli işletmelerimizin üretim iş akış süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeylerinin arttırılması.” bilgilerine yer verdi.

Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Daire Başkanı Mehmet Görkem Gürbüz ise sunumunda “Yeni kurulan sistem ile bundan sonraki süreçte Ürün Geliştirme (ÜR-GE) diye tabir ettiğimiz, herhangi bir ürünün özellikle değişen pazar taleplerine uygun olacak şekilde veya teknolojik gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla orijinal hali iyileştirilmiş, değiştirilmiş yeni bir ürün geliştirme konusunda, bunu tersine mühendislik olarak da değerlendirebilirsiniz, Türkiye’de olmayıp yurtdışında olan ve Türkiye’de ikamesini sağlayacak şekilde üretilmesini sağlamak hedefi ile yapılacak olan tüm projeleri desteklemek amacıyla elimizden gelen her şeyi yapacağız.” şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker de konuşmasında “Verilen tüm bilgilerin Üniversitemizin hedefleri ile örtüştüğünü duymak bizleri gururlandırıyor” sözlerine yer verdi.
Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin AKÇAL ise seminerin sonunda değerlendirmelerde bulunarak programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.