DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Pozitif Tanılar ve Temaslılar Elektronik Takip Sistemine Alınacak

Pozitif Tanılar ve Temaslılar Elektronik Takip Sistemine Alınacak
27.10.2020
A+
A-

Tekirdağ İl Hıfzıssıhha Kurulu kapsamında gerçekleştirilen toplantıda  korona virüs tanılı veya temaslılarının elektronik takip sistemine alınmasına karar verdi.

Tekirdağ İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplanarak, korona virüs saygınıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler alındı. Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları ile belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği belirtildi.

 

Vali Yıldırım, Salgınla mücadelede denetim amaçlı üç ayrı ekip (filyasyon, izolasyon ve iş yeri denetimleri) kurulması gerekliliği hem yeterli personel, araç, gereç temini hem de süreklilik açısından ciddi sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

Takip sisteminde uygulanacak adımlar ise şöyledir;

Tanılı veya temaslı olması nedeniyle evlerde izolasyona tabi tutulan kişilerin takibinin/denetiminin fiziksel yöntemlerle yürütülmesinin her geçen gün güçleşmesi nedeniyle fiziksel takip yerine elektronik imkanlar biran evvel devreye alınacak.

 

Elektronik takip sistemlerinin devreye alınmasına kadar Covid-19 pozitif tanısı konulanların 2 nci, 4 üncü ve 7 nci günlerde; temaslıların ise 2 nci, 4 üncü, 7 nci ve 10 uncu günlerde fiziksel takibe tabi tutulacak.

 

İzolasyon denetimlerine yönelik kurulan “mahalle denetim ekiplerinde” gönüllülerin (AFAD gönüllüsü, Kızılay vb.) görev alması sağlanacak.

 

Apartman/site yöneticileri/görevlileri, özel güvenlik görevlileri, şantiye sorumlusu gibi sürece katkı verebilecek kişilerin de katkısının olması sağlanacak.

 

 

Denetim ekiplerinin personel, araç-gereç ve ihtiyaçlarının teminine yönelik başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının (SYDV’ler dahil) daha fazla katkı verecek.

 

Semptomlu olması nedeniyle test yapılan kişilerin test sonuçlarının alma sürelerinin en aza indirgenmesi ve tanılı ya da temaslı kişilerin biran evvel izolasyona alınması için gerekli tedbirler alınacak.

 

Fabrika, üretim tesisi, atölye gibi yerlerde çalışanları arasında pozitif vakaya rastlanması halinde (Covid-19 tanısı konulan kişi olması durumunda) tesisin üretim sürecinin kesintiye uğramaması için; diğer tüm çalışanlara yönelik gerekli tarama ve tedbirler alınacak.

 

Dönüşümlü olarak görev yapan huzurevi, rehabilitasyon merkezi, bakımevi, cezaevi gibi yerlerdeki personelin görevli olmadıkları dönem içerisinde mümkün olan en üst seviyede izole olmaları konusunda gerekli tembihatta bulunulması/tedbirlerin alınması için göreve başlayacakları dönemlerde yapılan testlerin mümkünse birden fazla yapılacak.

 

Temel askerlik eğitimi sonrasında birliklerine sevk edilen askerlik yükümlülerinin testlerinin acemi birliklerinde yapılacak. Test sonucu pozitif olan şahıslar eğitim birliklerinde izolasyona alınacak.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.