DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Sahillerde Çöp Avına Çıkıldı

Sahillerde Çöp Avına Çıkıldı
05.11.2020
A+
A-

Kıyı şeridindeki plastik, balıkçılık kaynaklı ve tıbbi atıklar gibi görünür çöplerin sayısının azaltılmasını hedefleyen ‘İyi Bir Çevre Statüsü İçin Sıfır Atık Stratejisi (BSB257-ZEWSGES) Projesi’ kapsamında Kırklareli Vize’ye bağlı Kıyıköy’de ‘Sahillerde Çöp Avı (Fishing for Litter)’ Programı gerçekleştirildi.

 

Deniz Kirliliğine Dikkat Çekildi

 

Avrupa Birliği ‘Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı İkinci Teklif Çağrısı’ kapsamında desteklenen, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin Koordinatörlüğünü yaptığı, Bulgaristan’ın Nesabar Belediyesi Turizm Geliştirme Kurulu, Ukrayna Deniz Temiz Derneği ve Gürcistan Uluslararası CIVITAS Birliği’nin ortak olduğu ve Türkiye’den Tekirdağ, Ukrayna’dan Odessa, Bulgaristan’dan Burgaz ve Gürcistan’dan Gürya Bölgesi’nde kıyıya yakın deniz yatağında birim alana düşen çöp miktarının uluslararası standartlara düşürülmesine katkı sağmayı amaçlayan ‘BSB257 İyi Bir Çevre Statüsü için Sıfır Atık Stratejisi (Zero Waste Strategy for Good Environmental Status-ZEWSGES) Projesi’ dâhilinde 27 Ekim tarihinde Kıyıköy Balıkçı Kooperatif Başkanlığı tekneleriyle çok sayıda balıkçı ‘Çöp Avı (Fishing for litter)’ kampanyası ile kıyıya yakın deniz tabanından çöp temizliğinde bulunup ‘Deniz Kirliliğine Dikkat Çekerek Farkındalık Oluşturma Faaliyeti’ gerçekleştirdi.

 

Deniz diplerindeki çöplerinin toplanması, bertarafı ve sahil kirliliğinin izlenmesinin amaçlandığı ‘Çöp Avı’ Programına Vize Kaymakamı Elif Canan Tuncer, İğneada Sahil Güvenlik Komutanı Meriç Karahalil, Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, NKÜ Proje Ekosistem Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Fatih Konukçu, NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Zewsfes Projesi Deniz Çevre Koordinatörü Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Proje Yöneticisi Ali Sırrı Ören, İğneada Liman Başkanı Resul Ulaş, Kıyıköy Balıkçı Kooperatifi Başkanı Şaban Turan ve tekneleriyle birlikte çok sayıda balıkçı, Kıyıköy Turizmciler Birliği Başkanı Alptekin Yorulmaz, Gençlik Merkezi yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Her Yıl Denize 6.4 Milyon Ton Çöp Denize Atılıyor

NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı ve ZEWSGES Projesi Deniz Çevre Koordinatörü Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, deniz çöplerinin sınır tanımadığını kaydettiği konuşmasında, her yıl dünyada yaklaşık 6.4 milyon ton çöpün deniz ortamına ulaştığını, denizlerin her bir kilometrekaresinde ortalama 18.000 adet plastik çöpün yüzmekte olduğunu ve deniz kirliliği ile çok boyutlu bir mücadele gerektiğini ifade etti. COVID-19 ile mücadele süresince pek çok sektörle birlikte turizmin de etkilenmesi nedeniyle önemli bir turizm merkezi olan Kıyıköy sahillerinin sakin bir dönem geçirdiğini belirten Prof. Dr. Tecer alınan tedbirlerin de deniz ve kıyılardaki kirliliği azalttığını vurguladığı konuşmasında, geçtiğimiz iki yıl içerisinde aynı bölgede gerçekleştirilen kıyı kirliliği izleme çalışmalarında toplanan çöplerin miktarı ile kompozisyonunun bugünkülerden farklı olduğunu belirtti.

 

Ekosistem Bilinci Oluşturulacak

 

Dekan Tecer,  “Gerçekleştirilen ‘Çöp Avı Faaliyeti’ ile kıyı şeridindeki plastik, balıkçılık kaynaklı ve tıbbi atıklar gibi görünür çöplerin sayısının azaltılması ve kıyıya yakın deniz yatağında birim alana düşen çöp miktarının uluslararası standartlara düşürülmesi, deniz atık yönetimi mevzuatının AB mevzuatına uygun şekilde uygulanmasına katkı sağlanması, yöre sakinlerinin ve turistlerin deniz atıkları ile ilgili tutumlarının iyileştirilmesinin sağlanması, deniz kirliliği (çöp) izleme programının oluşturulması ve deniz kirliliğinin kaynaklarının tespit edilmesi hedeflenirken; ‘Ekosistem Eğitim Programları ve Sahil Temizliği’ faaliyetleri ile de Tekirdağ genelinde 50 okulda, 7-16 yaş arası 2500 öğrenci ve 100 den fazla öğretmeni eğiterek ‘ekosistem’ bilincinin oluşturulması istenmektedir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.