DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

”Süleymanpaşa Belediyesi Çalışması Sırasında İçme Suyu Boru Hattımıza Birçok Noktada Zarar Verilmiştir”

”Süleymanpaşa Belediyesi Çalışması Sırasında İçme Suyu Boru Hattımıza Birçok Noktada Zarar Verilmiştir”
16.06.2021
A+
A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Albayrak’tan Süleymanpaşa belediye başkanı Cüneyt Yüksel’in Karlık Caddesinde yeni yapılan asfaltın TESKİ tarafından kazılmasına yönelik yaptığı açıklamalara yazılı cevap geldi. Albayrak, yaptığı yazılı açıklama da şu ifadelere yer verdi.

” Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in sosyal medya hesabından Genel Müdürlüğümüzü karalayıcı yayınına istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Süleymanpaşa İlçesi Karlık Caddesi üzerinde bulunan içme suyu şebekemizin ilk bulunduğu yerde Süleymanpaşa Belediyesinin perde istinat duvarı ve beton yaya kaldırım çalışmaları olmuştur. Süleymanpaşa Belediyesinin bu çalışması sırasında içme suyu boru hattımıza birçok noktada zarar verilmiştir.

Belediye ile yapılan görüşmeler sonucunda yolun diğer tarafında zarar gören içme suyu hattımızın deplase edilmesi için görüş birliğine varılmış 350 m’lik kısmı 16 ATÜ basınçlı boru ile deplase edilmiştir. Daha sonra Süleymanpaşa Belediyesinin bu yol üzerinde yapmış olduğu çalışmalar sırasında ilgili belediye yeni yapılan içmesuyu hattına zarar vermiştir. Asfalt çalışması tamamlandıktan sonra bahse konu yerde deformasyona uğrayan boruda sızdırma olduğu görülmüş ve ekiplerimizce tamirat yapma zorunluluğu oluşmuştur. Boru üzerindeki arıza asfalt yola en az zarar verecek şekilde giderilmiştir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki ; Süleymanpaşa Belediyesi üst yapı çalışmaları esnasında bir çok kez altyapı hatlarımıza da zarar vermiştir. Yol kaplamaları sırasınca Genel Müdürlüğümüz altyapı (içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu), kanalizasyon bacaları, içme suyu dağıtım vanaları zarar görmesine rağmen Belediye ile ilgili sosyal medya ve kamuoyunda paylaşım yapılarak gündem yaratılmamıştır.

Aykome Yönetmeliği gereğince, ilgili belediyesince üstyapı çalışması tamamlandıktan sonra menhol, muayene bacası, yağmursuyu ızgarası vb. tesislerin yükseltilerek yol kotu seviyesine getirilmesi işlemi, ilgili belediye tarafından yapılması gerekmektedir. Yapılan üstyapı çalışmalarında kanalizasyon ve yağmursuyu muayene bacalarımızın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından asfalt ve parke taş kaplaması altında kaldığı, bu sebeple vatandaşlarımıza hızlı ve etkin hizmet verilmesi sırasında zorluklar yaşanmaktadır.

TESKİ kurulduğu günden bugüne kadar Süleymanpaşa İlçesinde kanalizasyon ve içme suyu şebekesini yenilemiş, içme suyu depoları ilave edilerek vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu verilmiştir. İlçemizin daha önce yaşamış olduğu sel baskınları ve su taşkınları geçtiğimiz 6 yıl içinde Genel Müdürlüğümüzce yapılan büyük yağmur suyu projeleri sayesinde büyük ölçüde önlenmiştir.

Genel müdürlüğümüzce yapılan altyapı bakım, onarım ve yenileme çalışmaları kazılarında iddia edildiği gibi geri dolgu kullanılmamakta işin şartnamesine uygun nitelikte malzeme kullanılmaktadır. Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı ve TESKİ’nin ilgili teknik elemanları ile birlikte geri dolgu kullanıldığı iddia edilen alanlardan alınan örnekler İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) malzeme laboratuvarlarına gönderilmiş olup, gelen analiz sonuçlarında kullanılan malzemenin uygun nitelikte olduğu raporlanmıştır.

Süleymanpaşa Belediye Başkanımızın, üst yapı kaplamalarının korunmasına göstermiş olduğu hassasiyetin, kurumumuza ait alt yapı tesislerimizin korunması ve kollanması konusunda da göstermesini beklemekteyiz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir ALBAYRAK ‘ın göstermiş olduğu irade doğrultusunda, kurumumuz 365 gün 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Sürekli olarak vatandaşlarımıza kesintisiz içmesuyu ve kanalizasyon hizmeti veren, İlimizin 11 ilçesinde aktif örgütlenmesi bulunan Trakya Bölgesinin en büyük altyapı yatırım kuruluşu olan kurumumuz vatandaşlarımıza hizmet vermekte olup, aynı hassasiyetle 7/24 hizmet vermeye devam edecektir.

NOT: ARTIK SÜLEYMANPAŞA’DA YAĞMUR YAĞDIĞI ZAMAN CAN KAYBI OLMUYOR, KAYIKLAR YÜZMÜYOR, PAZAR YERLERİ SEL BASKININA UĞRAMIYOR, MEYVE VE SEBZE TEZGAHLARI DENİZE GİTMİYOR.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.