DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Süleymanpaşa’nın İlk Kapalı Pazar Yeri Açıldı

Süleymanpaşa’nın İlk Kapalı Pazar Yeri Açıldı
20.03.2021
A+
A-

Süleymanpaşa’nın ilk kapalı pazaryeri olan Osman Tabak Pazar yeri TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un da katılımıyla açıldı.

Açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Profesör Doktor Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Sami Kayın, Tekirdağ protokolü, pazarcı esnafı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılışta Halk oyunları ekibi, folklor gösterisi sergiledi.

Ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Etüt Proje Müdürü Gülcan Erol, pazaryeri hakkında bilgi verdi.

Ardından konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Sami Kayın, “Bu güzel kapalı pazaryerini bizlere kazandırdığı için, Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Cüneyt Yüksel’e teşekkür ediyorum” dedi.

Sami Kayın’ın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Şu gördüğünüz kapalı alan 1,5 milyon liraya mal oldu. Yalnız üstüne basarak söylemem gereken bir şey var. Bunun haricindeki her şeyi Süleymanpaşa’nın birbirinden çalışkan kıymetli belediye personeli tarafından yapıldı. Maliyetinin düşük olmasının sebebi işin tamamını ihale etmememiz. Belediyede çalışan arkadaşlarımız tarafından yapılacak kısmının kendimiz yapmasından kaynaklı bugün ki yaklaşık bu pazarın aynısını yapmaya kalksak, tamamını ihale  etmiş olsak 4,5 milyon lira maliyetinde olacaktı. Herkes diyor Cüneyt Parayı nereden alıyor? ‘Cüneyt aslında parayı bulmuyor, parayı tutumlu kullanıyor’ diyelim biz buna” dedi.

Süleymanpaşa’da haziran ayına kadar her hafta açılışlar olacağının müjdesini veren Yüksel, “23 aydır Süleymanpaşa’da Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu işi aşkla yürütebilmek çok büyük bir onur. Haziran ayının 15’ine kadar her hafta açılışların olacağı bir ilçede yaşıyoruz. Haziran’ın 15’ine kadar açılışların ve ardından temel atmaların olacağı bir sürece girdik. Süleymanpaşa’yı Trakya’nın incisi haline getireceğiz.

Pazaryerine neden Osman Tabak’ın isminin verildiğini de açıklayan Yüksel, “Merhum Osman Tabak, bu şehre yıllardır büyük hizmetler vermiş, emek vermiş, bu şehre suyu kazandırmış, asfaltla tanıştırmış büyüklerimizden birisidir. Bu şehre değer kazandırmış herkesin ismini bu şehrin her noktasına vereceğiz. Bu şehre kim bir çivi çaktıysa onun ismini yaşatmak boynumuzun borcudur” dedi.

Süleymanpaşa’ya kapalı pazaryerlerini kazandırmaya devam edeceklerini ifade eden Yüksel, “Hürriyet Mahallesi ve Altınova Mahallesinin kapalı pazaryerlerinin ihalesini gerçekleştireceğiz” dedi.

Yüksel ayrıca, Perşembe pazarının yapımının sözünü de verdi. Taslak projelerinin bittiğini vurgulayan Yüksel, “Her katı 10 bin metrekare, toplamda 20 bin metrekare kapalı alanı olan ve Trakya’nın en büyük kapalı Pazaryeri olacak. Fuar kongre alanları, belediye hizmet alanları, otoparkı ile birlikte hayata geçireceğimiz projemiz tamamlandı. En kısa zamanda bu projemizi de Süleymanpaşa’ya kazandıracağız. Bu proje ile hem kapalı pazaryeri sorununu hem fuar alanları sorununu da çözmüş olacağız” dedi.

Yüksel ayrıca, Süleymanpaşa’nın çehresinin değişeceğini vurguladı.

Cüneyt Yüksel konuşması sırasında Eski Belediye Başkanı Merhum Osman Tabak’ın kızı, Emel Tabak Başol’a hediye takdim etti.

Emel Tabak Başol, Kapalı Pazaryeri’ne Osman Tabak’ın isminin verilmesinden dolayı, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e teşekkür etti.

Osman Tabak Kapalı Pazaryeri açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptı. Süleymanpaşa’nın menfaatleri konusunda bir açıklama yapan Albayrak, “Söz konusu Süleymanpaşa olunca siyasi parti ayrımı gözetmeksizin hep beraber çalışmaya gayret ediyoruz. Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Profesör Doktor Mustafa Şentop da, Tekirdağ’ın menfaatleri söz konusu olunca, bizim her zaman yanımızda olmuştur. Huzurlarınızda kendisine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Osman Tabak Kapalı Pazaryeri açılışında Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’da bir konuşma yaptı. Pazaryerlerinin kültürümüzde önemli bir kamusal alan olduğunun altını çizen Vali Yıldırım, “Türk kültüründe pazarlar kamusal mekanlardır. Gündelik hayatın bir parçası olan pazarlar, toplumumuzun yaşam koşullarını, üretim tarzlarını, tüketim alışkanlıklarını yansıtır.

Pazarlar yaşanan birtakım sıkıntılar sebebiyle kapalı alanlara taşınmaktadır. Pazartesi ve Perşembe Pazarı’mızın Osman Tabak Kapalı Pazar Yeri’ne taşınmasıyla, alışveriş yapan vatandaşlarımız ve esnafımız kötü hava koşullarından etkilenmeyecek,  vatandaşlarımıza sağlıklı, hijyenik bir alışveriş ortamı sunulacaktır.

Bu pazar yeri, Süleymanpaşa’da açılan ilk kapalı pazar yerimizdir. Başka mahallelerimizde de pazar yerlerinin açılacağı bilgisini de aldım. İnşallah diğer mahallelerimizdeki kapalı pazar yerleri de en kısa zamanda hizmete açılarak vatandaşlarımıza modern bir mekanda alışveriş yapma fırsatı sunulacaktır.

Osman Tabak Kapalı Pazar Yeri’nde çocuk parkı, çay bahçesi, dinlenme alanı gibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı alanların bulunması vatandaşlarımıza daha rahat, daha işlevsel bir alışveriş ortamı sağlayacaktır.

Haftanın belirli günlerinde, özellikle hanımların el emeklerini sergileyebilecek olması, organik ev yapımı gıdaların satılabileceği köy pazarının açılması ve tekstil başta olmak üzere çeşitli ürünlerinin satılabilmesi yerel esnafımıza ve vatandaşlarımıza önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Bu pazar yeri, yerel esnafımızın güçlenmesine vesile olacak, ticaret canlanacaktır.

Diğer günlerde Süleymanpaşa Belediyesi’nin ve vatandaşlarımızın hizmetinde olacak pazar yeri, ilimiz için oldukça elverişli bir mekandır. Çok farklı işlevlerde kullanılabilecek pazar yeri, alışveriş ve etkinlik alanı olarak vatandaşlarımıza uzun yıllar hizmet verecektir.

Bu pazar yerinin Tekirdağ için hayırlı olmasını diliyor, pazarda ürünlerini satacak olan pazarcılarımıza, esnafımıza bol, bereketli alışverişler diliyorum. Osman Tabak Pazar Yeri’nin açılmasında emeği geçen başta TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, Milletvekillerimize, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e ve diğer yetkililere teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ‘Osman Tabak Kapalı Pazar Yeri’ açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Çocukluğunun Tekirdağ’da geçtiğinin altını çizen Şentop, “Burada bugün açılışını yaptığımız Pazar yerinin hayırlı olmasını diliyorum. Ben Tekirdağ’da liseyi bitirene kadar yaşadım. Perşembe günleri Kolordu Caddesi’nde pazar kurulurdu. Okula giderken de zaman zaman pazara alışveriş için giderdim. Tabi onun o zamanlardaki ilk küçük halini daha sonra zamanla büyüdü, o cadde içerisinde yukarıda Muratlı caddesinin de birleştiği yere kadar uzadığı zamanlar oldu. Ayrıca imam hatip lisesinede öğrenci olduğum için okula gidip gelirken de, Perşembe günleri daha sonra ortaya çıkan sıkıntıları da yaşadık. Pazara yük getiren, taşıyan araçların park edecekleri yerler ayrı bir sorun, yine gidip gelmek, pazarın yetersizliği sebebiyle tezgahların taşınması gibi sorunlar. Tekirdağ o tarihlerden bu zamana kadar çok büyüdü, nüfusumuz arttı. Süleymanpaşa ilçemizin nüfusu çok arttı. Farklı ihtiyaçlar doğdu ama burada da vakti zamanında ilk kurulduğu zaman rahmetli ‘Osman Tabak’ zamanında açıldığında alışveriş için geldiğimiz oldu. Bu sokaktan geçip gidiyoruz sürekli, Aslında pazarlar özellikle bu tür açık pazarlar şehirlerin gelişmişliğini de gösteren bir takım vitrinler gibi hem buralarda tezgah açan malını satmaya çalışan esnafımız hem de alışveriş yapan vatandaşlar bakımından bu imkanların bir şehrin gelişmişliği ile ilgili gösterge olduğunu da düşünüyorum. Buradaki hizmet aslında bir başlangıç olarak kabul etmek kaydıyla tabii ki inşallah arkası gelecektir. Süleymanpaşa ilçemizin daha geniş manada tüm ilçelerimizin Tekirdağ’ımızın güzel, konforlu alışveriş imkanı sağlayan mekanlara ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Tekirdağ’ın Türkiye için çok önemli bir konumda olduğunu vurgulayan Şentop, konuşmasında şunları söyledi: “Tekirdağ’ın 4 ulaşım ağının kullanabilmesi ve sanayi kenti olması nedeniyle Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağladığını belirten Şentop, “Değerli hemşerilerim, değerli kardeşlerim Tekirdağ’ımız Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Sadece güzelliği ile değil, coğrafi konumu itibarı ile imkanlar bakımından önemli. Hem kara yolunun hem demir yolunun hem hava yolunun hem deniz yolunun. Dördünün birden ortak olarak kullanılabildiği bir şehir Tekirdağ’ımız. Bunun ötesinde bir sanayi şehri olması hasabiyle de Türkiye’mizin ekonomisine büyük katkı sağlayan üretimi sebebiyle ve bu üretimin ortaya çıkarmış olduğu vergi sebebiyle bütçemize de çok büyük katkı sağlayan bir şehrimiz. Biz Tekirdağ’ın bir evladı olarak Tekirdağ’a hizmeti öncelik olarak görüyorum. Bu benim şuan ki içerisinde bulunduğum, taşıdığım sıfat buna engel değil. Evet Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanıyım ama Tekirdağ’a bir ayrıcalık yapmıyorum sadece bugüne kadar Tekirdağ’ın eksik kalan bazı hizmetlerinin tamamlanması, Türkiye’deki diğer şehirlerimizin illerimizin almış olduğu hizmet nispetinde, Tekirdağ’ın ekonomimize katkısı nispetinde hizmetleri alabilmesi için gayret gösteriyoruz. Yoksa ilave Tekirdağ’ın hakkı olmayan bir şeyi talep etmiyoruz. Hakkı olanı talep ediyoruz sadece. Bu konuda da bütün milletvekili arkadaşlarımızla, bütün belediye başkanlarımızla siyasi parti farkı olmaksızın Tekirdağ’a hizmet noktasında birlikte çalışıyoruz. Bundan sonra da çalışacağız” şeklinde konuştu”

Konuşmaların ardından Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in duaları ve kurdelenin kesilmesi ile Osman Tabak Kapalı Pazaryeri açılışı yapıldı.

Açılış pazarcı esnafına plaket takdim edilmesiyle son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.