DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Tekirdağ Balkan Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Tekirdağ Balkan Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı
19.03.2021
A+
A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarafından Balkan Ülkeleri  Yerel Yönetimler İş Birliği çalıştayı düzenlendi.

Çalıştaya CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan,  Gagavuz yeri,  Karadağ, Kosova,  Kuzey Makedonya,  Romanya,  Sırbistan ve Yunanistan  yerel yönetimlerden temsilciler katıldı.

‘’Tekirdağ  Merkez Üssü Olmaya Adaydır’’

Toplantıda konuşma gerçekleştiren  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak , Tekirdağ’ın Anadolu ve Balkanlar üzerinde köprü vazifesi gördüğünü söyleyerek konuşmasını sürdürdü; ‘’ Balkanlar ve Avrupa’yla kurulan ilişkilerde Tekirdağ’ın önemli bir yeridir. Tekirdağ halkı olarak Balkanlarla coğrafi yakınlıktan öte kültürel, ekonomik ve sosyal anlamda kökleri yüzyıllar öncesine uzanan bağlarımız var. Mavi gözlü kentimiz Anadolu’dan Balkanlara, Balkanlardan Anadolu’ya yönelik göçlerde önemli bir güzergâh olmuş ve buraya yerleşen herkesi bağrına basmıştır. Günümüz itibariyle Tekirdağ, Balkan kökenli vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı illerden biridir. Balkan kökenli vatandaşlarımızın ve halen Balkanlarda yaşamakta olan soydaşlarımızın varlığı, komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda zengin imkânlar sunuyor. Balkan ülkeleri ile kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerimiz daha da güçlendirilmelidir. Bu alanda yapılacak çalışmalarda Tekirdağ bir merkez üssü olmaya adaydır. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu uğurda tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız.’’ İfadelerini kaydetti.

‘’Kılıçdaroğlu Balkan Masasını Kurarak  Balkanlara Verdiği Önemi Ortaya Koymuştur’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde,  yeni ufuklar açarak ve işbirliğin güçlendirmesine katkı sağlayacağını belirten Belediye Başkanı Albayrak ; ‘’ Yüzünü güneşe dönen insanlar diyarı güzel Tekirdağ’ımızda düzenlediğimiz Çalıştaya, mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi üst yönetiminin ve CHP’li büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin katılması bu büyük camianın Balkanlarla olan ilişkilerimize verdiği önemin açık bir göstergesidir. Türkiye’nin medeniyetler beşiği olduğu gerçeğinden hareketle halkımızın tüm kesimlerini kocaman yüreğiyle kucaklayan Sayın Gem Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi bünyesini  Balkan Masasını kurarak ve  Türkiye’nin kültürel mozaiğinin önemli parçası olan Balkan kökenli vatandaşlarımıza ve Balkanlara verdiği önemi açık bir şekilde ortaya koymuştur. Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayımıza büyük katkı sunan ve katılımlarıyla onurlandıran Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na en samimi duygularımla teşekkür ediyorum. Son derece yararlı olacağına inandığım Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’na ülkemizden ve Balkan ülkelerinden katılan yerel yönetim kurumlarının değerli temsilcilerine ve ayrıca bu büyük organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

 

“KARDEŞ BELEDİYESİ OLSUN”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada   Balkanlara yönelik işbirliği çalışmalarının ülkelerin iç politikasına alet edilmemesi gerektiğini aktarark  “En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun”  sözlerini kaydetti.

 

Balkan çalıştayının önemine de vurgu yapan Kılıçdaroğlu şu sözlere yer verdi;” Her türlü taassuptan uzak, ahbap çavuş ilişkilerinin dışında halkın seçtiği yerel yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece değerlidir. Sen-ben diyerek değil, ‘hepimiz’ temelinde çalışacağız. Bunu yapabilecek kaynağımız var. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada belediye başkanlarımıza büyük görev düşüyor. En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun.” Şeklinde konuştu.

“Onların Bize Yaklaşmasını Bekleyemeyiz”

Türkiye’nin Balkan belediyeleri ile devamlı işbirliğinde olması gerektiğini ifade eden Kılçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü;”  Bu konuda Balkan Masası’na da büyük görevler düşüyor. Bunun eşgüdümünü sağlamak da bizim görevimiz. Mutlaka Balkanlar’a ulaşmalıyız. Bunları yaparken de Balkanlar’dan gelen en büyük Türk olan Mustafa Kemal Atatürk’ün soydaşlarımızla ilgili söylediği şu sözler bizim için önemli bir ilkedir: “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, Folklor bağı kurmamız lazım. Bunları kim yapacak? Elbette biz.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği bu vizyon ve anlayış bizim yol göstericimizdir.” Dedi.

Toplantıda söz alan diğer belediye başkanları Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise iş birliğine hazır olduklarını ifade ettiler.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuz yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Yunanistan’daki yerel yönetimlerden temsilciler ise toplantıya online katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.