DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Tekirdağ da Üretilen Covid-19 Aşısında Sona Gelindi

Tekirdağ da Üretilen Covid-19 Aşısında Sona Gelindi
05.10.2020
A+
A-

Bakan Koca gerçekleştirdi incelemelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı görüntülü arayarak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca Müjdeyi Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir müjdeyi  paylaşmak istediğini belirten Bakan Koca; ” Özellikle Covid-19 ile ilgili Türkiye’de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Challenge Aşamasını Tamamlayan İlk Aşı 

19 transjenik hayvan üzerinde çalışmaların devam ettiğini aktaran Bakan Fahrettin Koca; ” 10 hayvana virüs verildi. Ayrıca 9 hayvan için de kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol grubundaki 9 hayvana ise aşı yapılmadı. iki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği halde herhangi bir ölüm olmadı. Akciğerlerinde de virüsün tespit edilmedi. Kontrol grubu olan aşı yapılmayan 9 transjenik hayvanın 4 tanesi öldü. 5 tanesinin ise akciğerlerinde virüsün tespit edildi.  Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

3 Aşının Faz Çalışmalarına 10 Gün İçinde Geçilecek

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması aşamalarında ikinci aşı olarak gelindiğini söyleyen Bakan Koca, Koçak Farma’da üçüncü inaktif aşının da Bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini verdi. Koca, “Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca’nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB’e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesinde Osman Hoca’nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız. Kapaklı’da bulunan tesiste üretim noktasında da herhangi bir sorunun bulunmuyor. Adıyaman’da da benzer bir tesis mevcut.” dedi.

Aşılar ile Geleceğimizi Teminat Altına Alacağız

Bakan Koca’nın verdiği bilgiler neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise şu sözlere yer verdi; ” Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız. Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz.”

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında Aşılar Takdim Edilecek

Görüntülü görüşme sırasında, üç aşının enjektöre çekilmiş halini gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıları (bugün) pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde takdim edeceklerini bildirdi. Koca, şunları dile getirdi:” Birisi adenovirüs, Erciyes Üniversitesi Aykut Hoca’nın. Bir diğeri yine inaktif olan aşı. Bir diğeri de Koçak Farma, Bakanlığımız tarafından desteklenen bir diğer üçüncü inaktif aşı. Üç tane aşının enjektöre çekilmiş hali. Bu araştırma ürünü, üretim için de hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki faz çalışmasından sonra erken dönemde üretimin de yapılacağını, yeterli olduğunu, bu anlamda bizim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan (TİTCK) yeterlilik aldığını da söylemek istiyorum. Ayrıca Bakanlığımızın, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun verdiği ruhsatın uluslararası düzeyde de dünyada geçerli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çünkü uluslararası kurulda TİTCK üye olduğu için verilecek ruhsatın dünyada da geçerli olduğu son derece önemli bir nokta olacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.