Dolar 32,8873
Euro 35,2664
Altın 2.465,29
BİST 10.821,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Açık
Tekirdağ
31°C
Açık
Sal 30°C
Çar 29°C
Per 29°C
Cum 29°C

TEKİRDAĞ HALKI BU KURALLARA DİKKAT EDECEK

TEKİRDAĞ HALKI BU KURALLARA DİKKAT EDECEK
4 Nisan 2020 18:09
A+
A-

 

Tekirdağ İl Pandemi Kurulu  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve  İçişleri Bakanlığının 153 sayılı genelgesi kapsamında ‘’Şehir içi Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması’’ konusunda kararlar almak üzere 03.04.2020 günü saat:  22.00’da Tekirdağ Valiliği toplantı salonunda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplantı gerçekleştirildi.

 

 

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir kararı alınarak uygulandı.

 

 03/04/2020 Cuma günü saat 24.00 itibariyle Tekirdağ’ın komşu illeriyle olan bütün karayolu bağlantı noktalarında Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz, deniz sınırları çıkış ve yaklaşma sularında Sahil Güvenlik ve gerektiğinde Deniz Polisi ekiplerimiz tarafından Valiliğimiz ve İlçe Kaymakamlıklarımızın yetkili kurumlarınca istisna olarak belirlenmiş ve izin verilmiş araçlar hariç diğer tüm araçların giriş çıkışları durdurulacaktır. 

 İlimiz sınırlarından kara, hava, deniz ve demiryolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç, özel deniz araçları ,özel hava araçları ve yaya vb. dahil) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durduruldu.

Tekirdağ ilinde bulunan tüm vatandaşlar belirtilen 15 günlük süre boyunca ikamet yerlerinde kalmaları esas olacak.

 

 Sadece aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir:

 

 

 •  Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve yurt dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan ilimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadır. 

 

 

 

 • Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilimizde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklar.

 

 

 

 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. 

 

 

 

 • Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahipleri, ikamet ve işyerlerinin ilimizden farklı illerde bulunması durumu, iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi vb.) belgeleri ibraz etmek şartı ve mülki idare amirlerinin yazılı izni ile yapılabilecekler. 

 

 

 

 

 • Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecekler. 

 

 

 1. Tekirdağ il genelinde (ilçelerde) 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklandı.

 

 1.  Tekirdağ il genelinde (ilçelerimizde)  03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 gün süre ile şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirler  alınmıştır. Doktor raporu ile tedavi amaçlı seyahat etmek zorunda olanlar, 1. derecede yakını vefat edenler, 1. derecede ağır hastası olanlar, üretim  yapan iş yerlerinde 20-65 yaş arası çalışanlar, tarımsal amaçlı üretim, ticaret ve faaliyet yapanlar hariç olmak üzere toplu taşıma araçlarında: 

 

 1. Mahallelerden (eski belde ve köyler) ilçe merkezlerine,
 2. Mahalleler arası ( eski belde ve köyler) ,
 3. İlçeler arası, 
 4. İlçeden komşu il/ ilçesi arası,
 5. İl merkezinden ilçelere, 

Yapılacak olan toplu ulaşım pazar alışverişinin olduğu günler haricinde  15 gün süreyle durduruldu.

 

Tekirdağ ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak veya bireysel çalışılan işyerleri ile toplu taşıma araçlarına  vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girecekler. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar, iş yerlerinde tezgahtarlar, toplu taşıma araçlarında şoförler için de geçerli olacak. 

 

Tekirdağ ilçelerinde  meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek. Yan yana yürüyen vatandaşların ise yine sosyal mesafeyi (2 metre/ 3 adım) gözeterek yürümelerine dikkat edilecek. 

 

Tekirdağ ilinde  karantina altına alınan (yurtiçi/ yurtdışı) vatandaşlarımızın süresi dolanların ilgili ve görevli kurumlarca varış yerlerine gönderilmesinin planlanması yapılırken mümkün olduğunca toplu olarak gidebilmeleri için araç temin edilecek ve gerekli belgelerin düzenlenecek.

 

 

İlimize özgü yakın zamanda karşılaşılması muhtemel durumlar için:

 

  1. Askeriyede celp ve terhis dönemlerinde ilgili komutanlıklarca iş birliği halinde planlanacaktır.
  2. Hastane sevk ve taburcu işlemleri ilgili kurumlarca görüşülerek planlanacaktır.
  3. Cezaevi mahkum kabul ve tahliyeleri Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşülerek planlanacaktır.

 

 • İnşaat, şantiye ve yatırım alanları ile taş- kum ocağı, kömür ocağında çalışanların durumları ilgili firmaların talebi üzerine değerlendirilerek planlanacak. 

 

 1. İnşaat şantiyelerine veya fabrikalara/ üretim yerlerine/ tarım alanlarına işçiler servislerle taşınacaksa; işveren tarafından araç plaka ve modeli, işçi listesi nereden nereye geleceği Kaymakamlıklarımıza bildirilecek. İlçe Kaymakamları Başkanlığındaki ilgili kurullarca verilecek izinle ancak taşıma yapılabilecek. Bu tür taşımalarda koltuk sayısının yarısı kadar yolcu ve her yolcunun maske takma kuralına uyulacak.
 2. Limanlara yanaşan başta kılavuzluk hizmeti veren kaptan ve diğer çalışanların durumları Liman Başkanlığı ile iş birliği yapılarak planlanlanacak.
 3.  İl, ilçe ve mahalleler de  vefat eden vatandaşların defin işlemlerini il dışında yapmak isteyenlere, 1. derecede yakınları kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım planlaması yapılacak. Valilik veya İlçe Kaymakamlığına yazılı olarak bilgi verilecek.

15 günlük geçici yasaklama döneminde Tekirdağ’a özgü daha farklı durumların söz konusu olması  halinde İl Pandemi Kurulu ihtiyaca göre derhal toplanarak uygulama kararı alacak. Pandemi kurulunca alınacak kararlar  kapsamında zorunlu faaliyet yürütenlere Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapılabilecekler.

 

 Özel teknelerin Tekirdağ il sınırlarına girişlerine ve Tekirdağ il sınırlarından ayrılmalarına izin verilmeyecek.

 

Tekirdağ dışından gelen ticari faaliyette bulunan balıkçı tekneleri, nakliye belgelerini beyan etmek zorunda olup personelleri kesinlikle tekne dışına çıkmayacak. Liman içerisine gitmeyecek. Tekirdağ’dan çıkış yaparak başka şehirlere gidecek balıkçı tekneleri de bu uygulamaya tabi olacak.

 

Bu kapsamda alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

                                         

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.