Dolar 32,6615
Euro 34,9030
Altın 2.431,12
BİST 10.559,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
26°C
Az Bulutlu
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 30°C

Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın Basın Toplantısı Gerçekleştirildi
2 Ekim 2019 15:03
A+
A-

Bu yıl dördüncüsünü düzenlenecek olan Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın basın toplantısı gerçekleştirildi.

 Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşma yapan Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu  ( İŞKUR) Müdürü Yalçın Esen fuar hakkında bilgiler verdi.

Bölgemizde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nin  sayısal ve alan büyüklük bakımından 2. sırada olduğunu belirten Esen Konuşmasında şu sözlere yer verdi. 

‘’ Tekirdağ ili Çerkezköy OSB, Çorlu Deri İhtisas ve Karma OSB, Hayrabolu OSB, Malkara OSB, Veliköy OSB, Ergene-1 OSB, Ergene-2 OSB, Çorlu-1 OSB, Velimeşe OSB, Muratlı OSB, Kapaklı OSB, Yalıboyu OSB 12 adet OSB bulunmaktadır. Ergene ilçemizdeki Avrupa Serbest Bölgesi ile birlikte 13 adet sanayi bölgesi vardır. Organize Sanayi Bölgesi olarak sayısal ve alan büyüklüğüne göre Ülkemizin 2. bölgesidir. İlimiz lojistik ve stratejik olarak çok önemli bir konumdadır. ‘’

 

En Dinamik Şehirler Arasında Tekirdağ 4. Sırada 

 

Konuşmasına devam eden İŞKUR Müdürü Esen; ‘’2018 TÜİK  (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, 1 milyon 29 bin 927 bin nüfusa sahip olan ilimizde, 346 bin 708 kişi aktif çalışan, 23 bin 565 kayıtlı işyeri ve 867 elli artı olan işyeri mevcuttur. İlimiz bu yapısıyla, sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışanların il nüfusuna oranı bakımından %33,66 ile ülkemizin, İstanbul, Ankara, Kocaeli illerinden sonra en dinamik dördüncü ilidir. İlimiz göç alan, genç nüfusu fazla, işgücü arz ve talebi dengeli bir yapıya sahiptir. İlimiz bu avantajlarından dolayı istihdam ve yatırım açısından cazip bir bölgedir.’’ şeklinde konuştu.

 

TR21 BÖLGESİ 1. SIRADA YER ALDI

 

Ülkemizde en yüksek istihdam oranı %55,3 ve en yüksek işgücüne katılma oranı %59,7 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Bölgesinde gerçekleşmiştir. Bu  TÜİK verilerine göre, TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) bölgesi, istihdam ve işgücüne katılımda 1. sıradadır. 

 

FUARDA ÇEŞİTLİ SEMİNERLER ve SUNUMLAR YER ALACAK


Etkin bir işgücü piyasası bilgi sistemi aracılığıyla piyasanın ihtiyaçlarını tespit ederek ilerlediklerini dikkat çeken  Esen; ‘’İşgücü arz ve talebini eşleştirmek, işgücü programları yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak ve artırmak, mesleki becerileri geliştirmek, işini kaybedenlere geçici gelir desteği sağlamak ve istihdama ilişkin tedbirleri sosyal diyalog içerisinde geliştirmek ve gerçekleştirmek temel misyonumuzdur. Kariyer ve İstihdam Fuarları, Kurumumuzun vizyonu, misyonu ve görevleri kapsamında, çok önemli bir etkinlik olarak ön plana çıkmaktadır. Kariyer ve İstihdam fuarları, işçi, işveren ve ilgili kuruluşları aynı çatı altında buluşturmak, işverenlerin işgücü taleplerini değerlendirmelerine imkân vermek, adaylarla firma temsilcileri arasında ön görüşme imkânı sağlamak, istihdam ortamı yaratmak, İŞKUR’un hizmetlerinin vatandaşlar tarafından tanınırlığını arttırmak amaçlarıyla düzenlenmektedir. Bu fuarlarda; sosyal taraflar, yerel yönetimler, üniversiteler, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile sanayici ve işletmeci işbirliğinde, yerel düzeyde işgücünü arz edenler ile talep edenler bir araya gelmekte ve mesleki eğitim, istihdam ve insan kaynakları konusunda taraflar arasında kalıcı ve kurumsal bir iletişim mekanizması kurulmaktadır. Fuarlar sırasında çeşitli seminer ve sunumlar gerçekleştirilerek iş arama becerileri ve istihdam olanakları ile ilgili bilgiler de verilmektedir.’’ ifadelerine yer verdi.

 

Fuar 2 Gün Sürecek

 

Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı (TEKİF 2019), 8 Ekim’de kapılarını ziyaretçilere açacaktır. İşletmelerin, kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaç duyduğu ve duyacağı işgücü açığının giderilmesi ve iş arayanlara firmaları tanıma imkânı sağlayacak olan fuar 2 gün sürecek.

 

Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarında toplam 120 stant açılacak. Fuar girişleri ücretsiz olacak.

 

Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı 2019 (TEKİF 2019); Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleşen fuar 8 Ekim-9 Ekim 2019 tarihlerinde 2 gün süre ile Çerkezköy Belediyesi Kapalı Halk Pazarı’nda ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

 

“İş arayanların ve işverenlerin buluşma noktası” sloganıyla, Çerkezköy ilçesindeki Çerkezköy Kapalı Pazar alanında düzenlenecek olan fuar boyunca, uzman kişilerce eğitim, seminer, konferans, panel ve söyleşi etkinlikleri düzenlenecek.

 

İŞ ARAYAN VATANDAŞLAR FİRMALARLA GÖRÜŞME İMKÂNI BULACAK

 

Ülkemiz ve dünya çapında öncü olan  işyerleri, istihdam yaratmak için fuara katılım sağlayacak. Fuar, İş arayan vatandaşların katılımcı firmaların temsilcileri ile yüz yüze görüşme yapma olanağı sunacak. İş arayanların, işyerlerini tanımalarına, işletmelerin istihdam politikaları hakkında bilgi sahibi olmalarına, işe girmelerine fırsat verecek. 

 

ÖĞRENCİLER FUARDA STAJ İMKÂNI

 

Fuarın ayrıca, öğrenciler yönünden de avantajlar sağlayacak. MEB’e bağlı teknik ve mesleki eğitim veren okullarda okuyan orta öğretim öğrencileri ile üniversitelerde okuyan öğrencilerin staj yapmak istedikleri işletmeler ile tanışma imkân bulacak. 

Fuar, hem istihdamı, hem de İşgücü piyasasını uzmanlar ile değerlendirme fırsatı yaratacaktır. Bu yıl fuarda, İş arayan ve işvereni buluşturacak olan toplu görüşmelere ve bireysel görüşmelere ağırlık verilecektir. 

 

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER TANITILACAK

 

8 Ekim 2019 Saat:14:00’te İŞKUR ve Tekirdağ Sağlık İl Müdürlüğü tarafından engellilere yönelik yapılan çalışmalar ve engellilerin çalışma hayatına kazandırılması konularında sunumlar yapılacak.

 

İstihdamın Enleri Ödülleri Verilecek

 

İşgücü piyasasına katkı sağlayanlar  firmalar ödüllendirilecek olup istihdamın enleri ödül adı altında ödülleri verilecek.

  • 2018 yılında en çok çalışanı olan ilk 3 firma,
  • 2018 yılında istihdamını en çok arttıran ilk 3 firma,
  •  2018 yılında kadın istihdamı fazla olan ilk 3 firma, 
  • 2019 yılı Haziran ayı kayıtlarına göre engelli açığı olmayan ve kontenjan fazlası engelli çalıştıran ilk 3 firmaya,

istihdamın enleri ödülleri verilecektir.  Ayrıca engelli çalıştırma konusunda, İŞKUR’a proje sunan bir firmaya TEKİF 2019 proje ödülü de verilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.