DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 17°C
Çok Bulutlu

Tekirdağ Şehir Hastanesi Açıldı

Tekirdağ Şehir Hastanesi Açıldı
13.11.2020
121
A+
A-

Heyecanla beklenen Tekirdağ Şehir Hastanesinin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Tekirdağ Şehir Hastanesine,  gençlik yıllarında siyaset,  bakanlıklar ve başhekimlikler yapan Hayrabolulu Merhum Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu’nun adı verildi.

Sağlık Turizminde Cazibe Merkezi Haline Gelecek

Tekirdağlı vatandaşların hasretle beklediği muhteşem bir sağlık tesisinin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ”Açılış heyecanı sizlerle yaşıyoruz. Resmi açılışını yaptığımız  İsmail Fehmi Cumaoğlu Tekirdağ Şehir Hastanesi her bakımdan şehrimizin iftihar kaynağı olacak bir eserdir.  Hastanemizde 102 si yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 486 yatak kapasitesine sahip Tekirdağ Şehir Hastanesi 124 poliklinik odası, son teknoloji ile donatılmış 18 ameliyathanesi, laboratuvarları ve diğer özellikleri ile Yunanistan ve Bulgaristan dahil bölgenin en gelişmiş entegre sağlık kuruluşudur. Akıllı bina konseptiyle inşa edilen ısıtma ve soğutma tasarruflu hastanemizde ayrıca taşıyıcı kolonlarının her birine yerleştirilmiş 651 deprem izolatörü bulunuyor. Bu kadar hassasiyeti olan bir hastanemiz helikopter pisti 1 kilometrelik bisiklet yolu toplam 1300 araçlık otoparkı ile Tekirdağ Cumalı oldu Şehir Hastanesi inşallah sağlık turizminde de bölgemizin Cazibe merkezi haline gelecektir muhteşem eserin Tekirdağ hayırlı olmasını diliyor, tebrik ediyorum. Önemli bir siyaset ve dava adamı olan Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu beyefendiyi rahmetle yad ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kağıt Üzerinde Zengin Görünen Ülkeler Sağlık Alanında Yetersiz

Büyük devlet kavramı  son zamanlarda vatandaşının yanında olabilen olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan  Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını bu açıdan bir turnusol kağıdına dönüşmüş diyerek sözlerine devam etti; ”Salgın döneminde gelişmiş ülkeler dahil tüm devletler gerçek kapasitelerini görme imkanı bulmuştur. Salgın sürecinde adeta takke düştü kel göründü misali yüzlerdeki makyajlar akmış, hakikaten ortaya çıkmıştır. Maskeden, solunum cihazına, sağlık personelinin saf malzemelerinden ilaca kadar üretime dayalı her konuda dünyada ciddi sıkıntılar yaşandı.  Kağıt üzerinde maddi bakımdan zengin görünen ülkelerin ne hastane kapasitelerinin ne sağlık personeli sayılarının ne sağlık sigortası sistemlerinin böyle bir yük taşımada yetersiz olduğu ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bin  6 odalı bir hastaneyi  45 günde bitirildiğini ve  aynı şekilde yine bin 6 yataklı hastanenin Sancaktepe’de Anadolu Yakası’nda aynı süre içerisinde onu da bitirildiğini aktaran Erdoğan; ”Bunların içinde 16 ameliyathane var. 16 birinde 16 birinde yine bunun yanında tomografisinden, emarına, ultrasonografisi bütün donanımlarıyla mükemmel birer hastaneler.  Yurtiçi ve Yurtdışından gelindiği zaman rahatlıkla Yeşilköy Atatürk Havalimanı’na inip 3 dakikada hemen hastanede Sancaktepe’ye inip 3 dakikada hemen hastanedesin. Bunları yapan güç ve kudrete hamdolsun.” dedi.

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Bedellerini Ödeyecekler

Çok ciddi bir sağlık ordumuzun olduğunu  ve sağlık ordumuzda bu süre içerisinde çok ciddi bir savaşlar verildiğini kaydeden Erdoğan sözlerine şöyle sürdürdü; Sağlık ordumuzun içerisinde tabii ölenlerimiz, şehitlerimiz var. Allah onlara da rahmet eylesin. İnşallah mekanı da cennet olsun. Sağlıkçılarımızda yılmadan usanmadan bütün bu enfeksiyon mücadelesindeki savaşı açık net verdiler.  Sağlık personelimize karşı bazı yerlerde yapılan haysiyetsiz, terbiyesiz  saldırılara uğruyorlar. Bunların bir defa kadir  kıymet bilme işlerinin bir alametifarikası yoktur.  Onlarda bedellerini zaten ama bu dünyada ama ebedi alemde ödeyecekler.” ifadelerini kullandı.

Kaderimiz ve Kederimiz Ortaktır İnancıyla Hareket Ediyoruz

Ülkelerin sağlık sistemine değinen Erdoğan; ”Bazı Ülkelerde İnsanlık adına kaygı verici görüntülere de şahit olduk.. İnsanların dünyada ilgisizlikten öldüğü, sağlık çalışanlarının maske dahil bulamadığı, yaşlı bakım evlerinden hepimizin yüreğini dağlayan görüntülerin yansıdığı durumlarla karşılaştık. Türkiye sahip olduğu güçlü, sağlık altyapısı ve genel sağlık sigortası sistemi ile salgın sürecinde dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Bazı ülkelere maske, tulum, ilaç elimizde ne varsa gönderdik. Çünkü biz her zaman için nerede bir sıkıntı varsa onların yanında olmayı kültürümüzün medeniyetimizin bir gereği olarak biliyoruz. Ve adımları da buna göre atıyoruz.  Avrupa’daki toplam kapasiteye yaklaşan şu anda yoğun bakım yatak sayısı 1 Milyon 100 bini bulan sağlık ordumuzda bu süreci başarıyla yürütüyoruz. Çok kısa sürede inşasını tamamlayıp hizmete sunduğumuz hastaneler bunun bir ifadesidir. Birçok ülkenin geçici Sahra  hastaneleriyle işi idare ettiği dönemleri gördük. Fakat biz Türkiye olarak 141 ülkede 100 binden fazla vatandaşımızı ailesine kavuşturduk. Yaşadıkları ülkelerde tedavi imkanı bulamayan 233 insanımızı ambulans uçakla Türkiye’ye getirdik. Kaderimiz ve kederimiz ortaktır inancıyla 155 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşuna tıbbi malzeme desteğinde bulunduk.” dedi.

 Erdoğan’dan Uyarı ”Sigara İçmeyi Lütfen Bırakın”

Korona Virüs mücadelenin henüz bitmediğini ve  hastalığın bir süre daha bizimle olacağının da farkındayız diyerek sigaranın virüs yönetimdeki zararlarına değinen  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ” Nitekim son haftalarda dünya genelinde vaka hastalarda yaşanan tırmanış bu acı gerçeği hepimize hatırlatmaktadır. korana virüsün ilacı veya aşısı bulunana kadar hastalıkla mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Sigara içmeyi lütfen bırakın. Kendi kendimizin katili olmayalım. En önemli vurgun noktası akciğerdir. akciğerinde en önemli vurgun yeme aracıda sigaradır. Lütfen artık Sizlerde bize yardımcı olun. İstanbul’da ve Ankara’da biliyorsunuz yeni bir süreç başladı. Saat 10 ile 16 arası 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkması yasak.   Bunu biz kendi keyfimiz için yapmıyoruz, sadece bunları milletimiz için yapıyoruz. Sağlıklı bir millet, sağlıklı bir toplum için yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Üretilen Aşılar Şirketlerin Kar Hırsına Kurban Edilmemeli

Türkiye olarak özellikle aşı konusunda çalışmalarımızı çok yönlü bir şekilde sürdürüyor yurtiçi-yurtdışı bir taraftan Rusya bir taraftan Çin taraftan Almanya.  Almanya’da 2 Türk kardeşimiz de bu işin içerisindedir.  Aşı için sevindirici  haberler alsakta maalesef zaman zaman spekülasyonlara da şahit oluyoruz. Dünyayı kasıp kavuran milyonlarca insanın hayatını ilgilendiren bir meselede rant ve hesabın yapılması utanç vericidir.  Üretilen aşılar tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Şirketlerin kar hırsına kurban edilmemelidir. Zengin, fakir tüm ülkelerin erişiminin olması çok önemlidir. Biz bir taraftan kendi çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan da gerçekçi tedbirler üzerine bina ettiğimiz salgınla mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatandaşımızın sağlığından taviz vermediğimiz gibi üretimin, ticaretin, istihdamın, eğitimin aksamasına da müsaade etmeyeceğiz. Salgında başarılı, arka planında körü körüne birilerini takip etmek yerine, kendi özgün politikalarımızı uygulamamız vardır.” şeklinde konuştu.

Emeği Geçenleri Tebrik Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini sonlandırırken ”Milletimizin bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız İsmail Fehmi Cumalıoğlu Tekirdağ şehir hastanemizin hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Bu eserin ülkemize ve şehrimize kazandırılmasında emeği geçenlere ve yüklenici firmayı, sağlık bakanımızı ve bakanlığımızı özellikle tebrik ediyorum.” dedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.