DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Trakya’nın 2021 Yılı İhracatı 1,5 Milyar Doları Aştı

04.01.2022
A+
A-

2021 yılında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’nin toplam ihracatı 1.560.412.000 dolar oldu. 2020 yılında 1.154.000.000 Dolar ihracat gerçekleştiren Trakya illeri ihracatını 407.000.000 dolar arttırmış oldu.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamları üzerinden Trakya Bölgesi 2021 yılı ihracat verilerini değerlendirdi.

İhracattaki artışa dikkat çeken Şahin, tüm Türkiye’de gözlenen yükselişin Trakya’ya da yansıdığını söyledi. Şahin açıklamasında şu noktalara değindi:” 2021 yılında ülkemizin toplam ihracatı 225 Milyar doları geçti. Bu rakamlara Trakya olarak biz de 1,5 milyar Doları aşan bir ihracatla destek olduk. 2021 yılında Tekirdağ 1.370.411.000 Dolar en çok ihracat yapan ilimiz oldu. 2020 yılında 991.422.000 Dolarlık bir ihracat yapan Tekirdağ böylece ihracatını yaklaşık 379.000.000 Dolar arttırmış oldu. Tekirdağ’dan sonra en çok ihracatı 126.959.000 Dolarla Kırklareli yaptı. Geçen yıl bu rakam 108.110.000 Dolar seviyesinde idi. Kırklareli’nin ihracat artışı da yaklaşık 18 Milyon Doların üzerine çıktı. 2021 yılında Edirne ise 63.042.000 Dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam da geçen yılki 54.439.000 Dolar’dan 8,6 Milyon daha büyük bir artışa işaret ediyor.

İllerimizin ne ihraç ettiğine bakacak olursak Tekirdağ; çelik,  çimento cam seramik ve toprak ürünleri,  demir ve demir dışı metaller,  deri ve deri, mamulleri, diğer sanayi ürünleri,  elektrik ve elektronik,  fındık ve mamulleri, gemi, yat ve hizmetleri, halı, hazır giyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri,  iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları ve diğer ürünleri ihraç etti.

Kırklareli ise çelik, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, deri ve deri mamulleri, diğer sanayi ürünleri, elektrik ve elektronik, fındık ve mamulleri, halı, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları,  meyve sebze mamulleri ve diğer ürünleri yurt dışına gönderdi.

Edirne’ye gelince, bu ilimiz ağırlıklı olarak çelik, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, demir ve demir dışı metaller, deri ve deri mamulleri, diğer sanayi ürünleri, elektrik ve elektronik, fındık ve mamulleri, halı, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları,  meyve sebze mamulleri ve diğer ürünleri ihraç etti.

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2021 yılında Tekirdağ’ın en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Almanya’yı sırasıyla ABD, İtalya, Bulgaristan, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa ve Polonya izledi.

Kırklareli’nin ise en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan oldu. Bulgaristan’ı Birleşik Krallık, Almanya, Nijerya, Kenya, Angola, İtalya ve Gana izledi.

Edirne’nin en çok ihracat yaptığı ülke Yunanistan olurken, Yunanistan’ı sırasıyla Bulgaristan, Almanya, Kosova, Arnavutluk, Angola, Belçika, Bosna-Hersek izledi.

İhracatımızdaki artışın devam etmesi en büyük dileğimiz. Firmalarımıza Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi gibi kurduğumuz yapı ve projelerle 2022 yılında da destek olmaya devam edeceğiz.”  dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.