DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 22°C
Parçalı Bulutlu

TREDAŞ AYGUN’UN İDDİALARINA CEVAP VERDİ

TREDAŞ AYGUN’UN İDDİALARINA CEVAP VERDİ
23.05.2021
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TREDAŞ), Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’ne uymayan ve elektrik kesintisine giden uygulamalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sormasının ardından, TREDAŞ’tan iddiaların doğru olmadığını belirten açıklama geldi.

”GENELGE TALİMATLARINA UYGUN HAREKET EDİLDİ”

Tredaş yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; ” 22.05.2021 tarihinde, bazı basın yayın organlarında, “TREDAŞ Genelgeye Uymuyor” başlığıyla yapılan haberlerde, bir Tekirdağ Milletvekilinin, Şirketimiz TREDAŞ’ın tam kapanma tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeye uymadığı, tam kapanma döneminde fatura düzenlediği, 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle birçok vatandaşın elektriğini kestiği yönündeki iddiaları ile soru önergesi verdiği ifade edilmiştir. Soru önergesine konu iddialar gerçeği yansıtmadığından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Bilindiği üzere, COVİD-19 salgını ile mücadele amacıyla 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında, ülke çapında tam kapanma tedbiri uygulanmıştır. Tam kapanma döneminde, vatandaşların mağdur olmaması için gerek elektrik dağıtım şirketlerinin gerek tedarik şirketlerin iş ve işlemlerine yönelik birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerde özetle; elektrik faturalarının son ödeme tarihlerinin Ramazan Bayramı sonrası başlayacak ve yoğunluk oluşturulmayacak şekilde düzenlenmesi, mesken ve aylık fatura tutarı 2.000 TL’nin altındaki ticarethane aboneleri ile sınırlı olmak üzere tam kapanma süresince ödeme imkanı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan işyerler için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmaması yer almıştır. TREDAŞ’ın genelgeye uymadığı iddiası yerinde olmayıp aksine Şirketimiz, yukarıdaki düzenlemelere harfiyen uymuştur. Şirketimiz TREDAŞ, tam kapanma döneminde, endeks okuma ve Tedarik Şirketine sağlanan bildirim hizmetlerini gerçekleştirirken, ödeme bildirimlerinin Ramazan Bayramından sonraki tarihler olarak sağlanması ve işlemlerde yoğunluğa sebebiyet vermeyecek düzenlemelerin yapılması hususlarında genelge ve talimatlara uygun hareket etmiştir. Diğer taraftan şirketimiz TREDAŞ, 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki tam kapanma döneminde, mesken abonelerinin aylık fatura tutarı 2.000 TL’nin altı ticarethane abonelerinin ve kapanma nedeniyle kapalı işyerlerinin enerjisini, borçtan dolayı kesmemiş; bu yönden de genelge ve genel kapsamındaki talimatlara uygun hareket etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

”İDDİALAR GERÇEĞE AYKIRI”

Yasal bildirimleri tam kapanma tarihinden önce yapılmış kesme işlemleri ise tam kapanma döneminin sona erdiği tarihten sonra, Şirketimizin tabi olduğu elektrik piyasası mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmiş olduğunu vurgulayan TREDAŞ,  ”Bu nedenle, Şirketimizin, gerçekleştirdiği kesme işlemlerinde genelgeyi ve diğer idari talimatları ihlal ettiği yönündeki iddia da gerçeğe aykırı olup her türlü iş ve işlemi kayıt altında bulunan Şirketimizin, bu tür asılsız iddiaların aksini kanıtlayabileceği tüketiciler tarafından bilinmelidir.” vurgusu yapıldı.

 

Sonuç olarak ise ”Şirketimiz TREDAŞ, elektrik dağıtım lisansı sahibi olduğu Trakya bölgesinde, enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli ve çevreye uygun olarak sağlanması ile birlikte hizmetlerinde müşteri memnuniyetini öncelikli amaç edinerek faaliyetlerini Elektrik Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuatı çerçevesinde sürdürmektedir” sözlerine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.