DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Türkiye-Bulgaristan TSO’dan Ortak Kurul Toplantısı

Türkiye-Bulgaristan TSO’dan Ortak Kurul Toplantısı
12.02.2021
A+
A-

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı, Türk Tarafı Eş Başkanı, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile Bulgar Tarafı Eş Başkanı ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Başkanı Fikret İnce eş başkanlığında sanal ortamda gerçekleşti.​

Toplantıya Sofya Ticaret Müşavirleri Okan Pakbeşe ve Sinem Taştan ile Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Toşko Tomov’un yanı sıra Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun Türk ve Bulgar tarafı üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Eş-Başkan Günay, “Sayın Başkan, çok değerli Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri, sizleri şahsım ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu adına saygıyla selamlıyorum. Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1’inci toplantısına hoş geldiniz.

Değerli katılımcılar, kısaca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği hakkında bilgi vererek konuşmama başlamak istiyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş dünyasının çatı kuruluşudur. 1,5 milyon işletme oda sistemine üyedir. Her sektörden, küçük, orta ve büyük işletmeler hepsi bizim üyemizdir. Yani, sanayi, ticaret, turizm, ulaştırma, bankacılık, sigortacılık ve kısaca tüm sektörler bizim şemsiyemiz altındadır. Çok başarılı bir düşünce kuruluşumuz var, ismi TEPAV. Ayrıca yine son derece başarılı bir de TOBB ETÜ üniversitemiz var.

Şirketlerimize yönelik pek çok doğrudan hizmet sunuyoruz; taşıma belgeleri, barkod’lar ve sanayi kapasite raporları gibi. Ayrıca Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapıları dahil, Türkiye’deki kara gümrük kapılarını, yap-işlet-devret modeliyle modernize ederek işletiyoruz. Geniş bir uluslararası ağımız var. Başkanımız EUROCHAMBRES’ta Başkan Yardımcısı. Burada, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile yakın çalışıyoruz.

Ayrıca, Balkan Odalar Birliğinde de birlikte çalışıyoruz. İslam Odası’nda Başkan Yardımcılığı görevimiz var. Asya pasifik Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan yardımcısıyız. Washington, Brüksel ve Moskova’da temsilciliklerimiz var. Çok sayıda ülke ile ikili odalar kurduk. Bu çerçevede, Bulgaristan ile de bir ikili Odamız mevcuttur. Yalnız, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir farkı var. İlk kez, yurt dışındaki girişimcilerimizin kurmuş oldukları bir dernekle böyle bir yapı kurduk. Yani, biz Bulgaristan dışındaki tüm ikili Odalarımızı, o ülkelerdeki odalar birlikleri ile kurduk. Bulgaristan’da siz değerli iş insanlarının kurmuş olduğu, BULTİŞAD da son derece başarılı.  Biz de TOBB olarak BULTİŞAD ile işbirliği tesis ettik.  Bundan dolayı da iş dünyası adına hem çok mutluyuz, hem de gururluyuz.

Değerli arkadaşlar, Türkiye, Bulgaristan’ın ana ticaret ortaklarından biri konumundadır. Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı ticaretin karayolu ile taşınan kısmının büyük bir bölümü Bulgaristan üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, Bulgaristan, Türkiye’den AB’ye en önemli giriş kapısıdır. İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına baktığımızda ise çok güzel bir denge olduğunu görüyoruz. Ekonomik dengeyi koruyarak, ikili ticaretimizi daha yukarıya taşımak için işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz.  Karşılıklı yatırımları da, ticareti de artırmalıyız. Bulgaristan’da son derece başarılı yatırımcılarımız var. Onlarla gurur duyuyoruz.

İkili Oda olarak hem Bulgaristan’daki yatırımlarımızı arttırmak, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirmek, aynı zamanda karşılıklı ticaretimizi arttırmak için birlikte çalışacağız. Bugün sizlerin önereceği fikirleri biz eylem haline getirip, 2021 yılı içinde bir dizi ortak etkinlik yapmak istiyoruz. Umarım, pandemi şartları bir an önce geride kalır. Biz de fiziki olarak bir araya gelip daha yakın çalışabiliriz. Konuşmamı bitirmeden önce Ticaret Müşavirlerimiz Sayın Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’ye tekrar teşekkür ediyorum. Bize her aşamada destek oluyorlar. Katıldığınız ve bundan sonra göstereceğiniz aktif desteğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) tarafından 2020 yılında kuruldu. Oda’nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Bulgaristan tarafı da BULTİŞAD tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Bulgaristan ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.