DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

VARNA ” Kişiye Özel İlanlar Hülledir Adil Değildir”

VARNA ” Kişiye Özel İlanlar Hülledir Adil Değildir”
11.03.2021
A+
A-

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yayımlandığını hatırlatarak, “Akademik personel alımlarında adrese teslim ilanlar tartışma yaratmakta, bilim yuvası olan ve liyakatin esas alınması gereken üniversitelerimizin imajını olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan söz konusu yönetmelik değişikliği önemli bir tedbir olacaktır” şeklinde açıklama da bulundu.

 

Varma açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ ‘Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayımlandı. Buna göre yönetmeliğin 3’üncü maddesine ‘İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez.’ fıkrası eklenerek, ‘bir kişiyi’ işaret eden, ilanların önüne geçilmiş oldu.

Bilindiği gibi üniversitelerde en çok şikâyetçi olduğumuz konuların başında akademik personel alımlarında aranan şartların ‘kişiye özel’ belirlenerek, bu şekilde ilana çıkılmasıdır. Hatırlanacağı üzere kamuoyu bugüne kadar rektör ya da üniversite yöneticilerinin eşlerinden çocuklarına kadar birçok adrese teslim ilanlara tanık oldu, bazı üniversitelerdeki kan bağını tüm kamuoyunu ibretle izledi. 

Ehliyeti göz ardı eden, liyakatsizliğe ön ayak olan, hak edenin hak ettiğini alamadığı bir sistemin ihdas edilmesine neden olan bu ilanlar ve bu ilanlar neticesinde üniversitelerde akademik personel olan kişiler ne yazık ki bilim yuvaları olan üniversitelerimizin kalitesini de, verimini de düşürmektedir.

Türk Eğitim-Sen olarak eğitimin her alanında mülakatın olmadığı, kişiye özel ilanların yayınlanmadığı, görevlere, makamlara yeterliliği olmayanların değil, sadece yetkin eğitimcilerin getirildiği bir düzenin oluşturulması için büyük çaba sarf ediyoruz. Aksi durumlar demokrasiden uzak, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmiş, kadrolaşarak kemikleşmiş bir hiyerarşik yapıyı ortaya çıkarmaktadır. Kişiye özel ilanlar hülledir, adil değildir, eğitim adına bir utançtır. Akademik personel alımlarında adrese teslim ilanlar bilim yuvası olan ve liyakatin esas alınması gereken üniversitelerimizin imajını da olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan söz konusu yönetmelik değişikliği önemli bir tedbir olacaktır.

Dolayısıyla yönetmelik değişikliğini çok önemsiyor, bunu YÖK Akademik Kariyer Liyakat Projesinin hayata geçirilmesinin önemli bir adımı olarak görüyor ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı tebrik ediyoruz.

Türk Eğitim-Sen olarak üniversitelerde siyasi kaygılardan uzak, birilerinin ya da belli yapıların korunduğu düzeni alaşağı eden, adaletin korunduğu ve herkes için eşitliğin sağlandığı bir sistemin oluşturulması noktasında ümitvarız.”” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.